9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Świętokrzyskie krzemionki kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa INESCO

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komitet do spraw Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie propozycji umieszczenia „Krzemionek – pradziejowych kopalń krzemienia” na polskiej liście informacyjnej.

Lista informacyjna to wykaz dóbr, które dany kraj zamierza zgłosić, jak kandydata na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdaniem dyrektora Krzemionek nasz obiekt ma szansę zostać zgłoszony za około dwa lata.
Na polskiej liście informacyjnej Krzemionki znajdą się obok pięciu innych obiektów, które dążą do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Gdańska- miasta wolności i pamięci, Kanału Augustowskiego, Pienińskiej Doliny Dunajca, Kopalni rud ołowiu i srebra w Tarnowskich Górach oraz bukowych lasów o charakterze pierwotnym w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Umieszczenie obiektu na polskiej liście informacyjnej nie jest jednoznaczne z późniejszym wnioskiem o wpisanie na listę właściwą. Procedura bywa długa. Włodzimierz Szczałuba dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego, uważa jednak, że Krzemionki mają szansę zostać przez Polskę zgłoszone już za nawet dwa lata. Obiekt i organ prowadzący, jakim jest powiat ostrowiecki, są zdeterminowane, by spełnić wszystkie warunki. Najważniejszym z nich jest opracowanie planu zarządzania dla obiektu. Dokument ten jest wymagany przez Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu. – Plan zarządzania dla Krzemionek już powstaje – mówi dyrektor Szczałuba. – Mamy już pewne założenia. Dokument ten określa uzgodnienia w sprawie sposobu zapewnienia właściwej ochrony, konserwacji, wykorzystania i prezentacji obiektu, a także cele i sposoby ich realizacji w zakresie finansowania, zarządzania. Potrzebna jest współpraca z organem prowadzącym, lokalnym środowiskiem i środowiskiem naukowym.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO dużą rolę przywiązuje do zapewnienia bezpieczeństwa obiektu, ale również jego dostępności i roli edukacyjnej. Muzeum zabiega o dofinansowanie ze środków unijnych dla zadań, które mają wpłynąć na poprawę ochrony Krzemionek i infrastruktury. Projekty zostały już złożone do regionalnego Programu Operacyjnego województwa.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520