Światowy Dzień Radia

Światowy Dzień Radia

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia. Proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury – UNESCO w 2011 roku, z inicjatywy Hiszpanii. Celem święta jest promowanie radiofonii i podkreślenie jej znaczenia we współczesnej historii.
Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Radio to Ty”, podkreślającym znaczenie stałego, żywego kontaktu pomiędzy stacją radiową a słuchaczami. Prof. Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO podkreśla, że w ten sposób organizacja chce zachęcić do współtworzenia radia jako miejsca wymiany myśli i informacji. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych i były prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański podkreśla, że radio zawsze było interaktywne. „To jest ta więź pomiędzy między słuchaczem a radiem, kiedyś demonstrowano to poprzez pisanie listów do audycji i autorów, jak już były telefony dzwoniono” – mówi Krzysztof Czabański. Prezes Polskiego Radia dr Barbara Stanisławczyk dodaje, że słuchacze się zmieniają i musi się też zmieniać forma kontaktu z nimi. „Nowa generacja słuchaczy to są odbiorcy internetu i aplikacji na telefony komórkowe i smartfony i to jest nowa forma dotarcia do słuchaczy, ale to są wciąż ci słuchacze, którzy potrzebują radia – tej treści, która jest blisko niego, która mu towarzyszy na codzień, która pobudza wyobraźnię” – mówi Barbara Stanisławczyk. Światowy Dzień Radia wpisuje się w ideę promocji wolności słowa oraz wolnych, niezależnych i pluralistycznych mediów. Data święta upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych 13 lutego 1946 roku.
W dobie Internetu i łączności satelitarnej, radio w dalszym ciągu pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym i jednym z najtańszych środków przekazu, docierającym do największej liczby ludzi w najszybszym czasie. Pełni też niezwykle ważną rolę jako środek wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami i katastrofami.
Dorota Piotrowska, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0