Suszek: Dwie nastolatki na skutek nawałnicy zginęły na obozie harcerskim. Harcerze ogłaszają żałobę

Suszek: Dwie nastolatki na skutek nawałnicy zginęły na obozie harcerskim. Harcerze ogłaszają żałobę

Na obozie harcerskim w miejscowości Suszek w województwie pomorskim zginęły dwie osoby. Po nocnych burzach ponad stu pięćdziesięciu uczestników obozu było przez pewien czas odciętych od świata. Przeszła tamtędy trąba powietrzna, łamiąc i wyrywając drzewa. 

Poszkodowani w nocnej wichurze harcerze z obozu w Suszku na Pomorzu pochodzą z Łodzi. Rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska powiedziała TVP Info, że w czasie wichur zginęły dwie osoby, a sześć jest ciężko rannych. W sumie poszkodowanych zostało około trzydziestu osób. Zostali przewiezieni do siedmiu szpitali. W Suszku zakończyła się ewakuacja obozu. Wojewoda łódzki na miejsce tragedii wysłał autokary i psychologów. Dla rodzin uruchomiono specjalną infolinię: 42 664 10 53.

Rzecznik Komendanta Paweł Frątczak powiedział IAR, że z obozu ewakuowano 150 osób. Wcześniej podjęto dwie próby ewakuacji ale okazały się nieskuteczne ze względu na złą pogodę i trudny dostęp.
Ostatniej nocy w nawałnicach w Polsce zginęły w sumie 4 osoby.

W ciągu ostatnich godzin strażacy interweniowali ponad sześć tysięcy razy. Wciąż ponad 500 tysięcy gospodarstw jest pozbawionych prądu.

Władze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej ogłosiły miesięczną żałobę po wydarzeniach w Suszku. W nocy podczas nawałnicy, która przeszła nad obozem harcerskim w Suszku w województwie pomorskim zginęły dwie pochodzące z Łodzi nastolatki. Co najmniej 30 osób jest rannych. Obóz przez kilka godzin był odcięty od świata. Rano na miejsce dotarły policja i straż pożarna.

W rozkazie specjalnym opublikowanym na stronie internetowej przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej harcmistrz Grzegorz Nowik złożył kondolencje rodzinom i bliskim zmarłych. Przewodniczący napisał między innymi: „Człowiek jest bezradny wobec potęgi i sił natury. Z pokorą stajemy wobec tego faktu w momentach dla nas najboleśniejszych. Stawiamy sobie pytanie – czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć, aby temu zapobiec?”

Wszystkie osoby przebywające na terenie obozu zostały ewakuowane do pobliskich szkół. Wojewoda łódzki Zbigniew Rau wysłał na miejsce cztery autokary, którymi uczestnicy obozu powrócą do Łodzi. Osoby poszkodowane otrzymają też pomoc psychologiczną.

Informacyjna Agecnja Radiowa/IAR/zhr.pl/mile/kry

iar / gaj/nyg/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0