-0.1 C
Chicago
wtorek, 19 marca, 2024

Sprawa zamordowanego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego [OPIS]

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Saudyjski sąd zajmie się sprawą zabójstwa Dżamala Chaszodżdżiego – poinformował minister sprawiedliwości Arabii Saudyjskiej. Zaginiony dziennikarz został zabity w saudyjskim konsulacie w Turcji.
Po blisko dwóch tygodniach zaprzeczeń, że miała jakikolwiek związek ze zniknięciem dziennikarza, Arabia Saudyjska przyznała, że Dżamal Chaszodżdżi zmarł po spotkaniu w saudyjskim konsulacie w Stambule. Rijad utrzymuje, że dziennikarz został tam zabity w czasie bójki.
Prezydent USA Donald Trump uznał wyjaśnienia Arabii Saudyjskiej za wiarygodne. „Myślę, że to dobry pierwszy krok, wielki krok. My jeszcze nie zakończyliśmy naszego śledztwa” – komentował stanowisko władz Arabii Saudyjskiej prezydent USA. Podkreślił, że na razie za wcześnie mówić o konsekwencjach wobec Rijadu. Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Jemen uznały wyjaśnienia Arabii Saudyjskiej za wystarczające.
Wielka Brytania rozważa natomiast „podjęcie kroków” po tym zabójstwie. Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych złożyło kondolencje rodzinie Dżamala Chaszodżdżiego. „To był straszny czyn i jego sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – napisano w oświadczeniu brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
W podobnym tonie wypowiedziała się niemiecka kanclerz Angela Merkel potępiła zabójstwo dziennikarza i uznała, że wyjaśnienia saudyjskich władz na temat tego, co wydarzyło się w konsulacie w Stambule, są niewystarczające. Słowa potępienia skierował też francuski rząd, domagając się jednocześnie dogłębnego śledztwa.
Także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podkreślił potrzebę szybkiego, dokładnego dochodzenia w sprawie okoliczności śmierci dziennikarza. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w tej sprawie. Polityk napisał na Twitterze, że takie dochodzenie jest „pilnie potrzebne”.
Ukarania winnych śmierci Dżamala Chaszodżdżiego domagał się szef Turecko-Arabskiego Stowarzyszenia Mediów Turan Kislakci, przyjaciel zmarłego dziennikarza. „Chcemy prawdziwej sprawiedliwości dla Dżamala. Chcemy, aby mordercy za to zapłacili. My, muzułmanie, nie wątpimy, że król Salman ma moc, aby to zrobić” – powiedział Turan Kislakci wzywając Saudyjczyków, aby poparli jego apel. Z kolei organizacja Reporterzy Bez Granic wezwała do wywierania międzynarodowej presji na Arabię Saudyjską, aby ujawnić całą prawdę.
Turcja, która przeprowadziła przeszukanie saudyjskiej placówki, oświadczyła, że chce w pełni wyjaśnić sprawę. Jednocześnie zapowiedziała, że nie będzie nikomu z góry przypisywać winy. Poinformowała, że uzyskała do badania próbki DNA dziennikarza.
Około dwóch tygodni temu saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi przyjechał do konsulatu w Stambule, by uzyskać potrzebne mu dokumenty. Media podawały, że w czasie, kiedy w konsulacie przebywał dziennikarz, do budynku weszło 15-stu Saudyjczyków, w tym osoby z otoczenia księcia ibn Salmana, który faktycznie rządzi Arabią Saudyjską.
Mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych od wielu miesięcy krytykował saudyjską rodzinę królewską. W jednej z rozmów z dziennikarzem „Newsweeka” Chaszodżdżi mówił, że chce „lepszej Arabii Saudyjskiej” i „nie postrzega siebie jako opozycji”. „Nie wzywam do obalenia reżimu, ponieważ wiem, że jest to zbyt ryzykowne i niemożliwe” – mówił. „Nie ma nikogo, kto mógłby tego dokonać. Wzywam tylko do reformy władzy” – powiedział Dżamal Chaszodżdżi. Saudyjskiego następcę tronu, księcia Mohammeda ibn Salmana, nazwał „staroświeckim przywódcą plemiennym”, który utrzymuje się z dala od problemów biednej ludności saudyjskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./RTR/dwi/as

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520