4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Spotkanie z autorką „Dziewczyn z Wołynia”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” imienia Janusza Kurtyki zaprezentowano wieczorem książkę „Dziewczyny z Wołynia” autorstwa Anny Herbich. Opisuje w niej losy dziewięciu kobiet, które jako dzieci przeżyły rzeź wołyńską. Jak mówi autorka, sa to historie „niesamowitych ocaleń”.
Anna Herbich powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że najbardziej poruszyła ją historia Janiny Kalinowskiej, która Wołyń pamięta tylko z opowieści sąsiadów. W momencie napadu sotni upowskiej na jej dom miała zaledwie kilka lat. Zabito całą jej rodzinę i podpalono dom. Dziewczynka obudziła się po masakrze, gdy paliło się na niej ubranie. Pomoc otrzymała od ukraińskiego sąsiada, który ją ukrył.
Annę Herbich zafascynowały również zwyczaje różnych grup etnicznych ludności znad Buga. Według opowieści jednej z bohaterek książki, Alfredy Magdziak, w noc świętojańska młodzież z wsi Dubienka i Bystraki zbierała się nad Bugiem zbierała się na wspólnej zabawie.
Materiały do książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak autorka zbierała poprzez stowarzyszenia kresowe.
Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów rocznicy ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 roku. Zbrodnia Wołyńska była antypolską czystką etniczną. Dokonano jej w latach 1943-1945. Jej sprawcy – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) – we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”.
Według szacunków polskich historyków, ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej około 100 tys. Polaków. 40-60 tysięcy zginęło na Wołyniu, 20-40 tysięcy w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tysięcy na terenie dzisiejszej Polski. Kulminacja tych wydarzeń, określanych mianem zbrodni wołyńskiej, nastąpiła w tak zwaną Krwawą niedzielę 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały około 100 polskich miejscowości.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520