Spór o ciało Lenina w rosyjskim parlamencie

Spór o ciało Lenina w rosyjskim parlamencie

Znów spór o Włodzimierza Lenina w rosyjskim parlamencie. Komuniści protestują przeciwko planom przeniesienia jego ciała z mauzoleum na cmentarz. W Dumie, izbie niższej parlamentu pojawił się projekt ustawy w tej sprawie.

Giennadij Zjuganow, lider Komunistycznej Partii Rosyjskiej Federacji występując w Dumie Państwowej powiedział, że propozycję przeniesienia ciała Lenina na cmentarz powinna rozpatrzeć Rada Bezpieczeństwa Rosji. Jego zdaniem jest to „poważna prowokacja „. Wcześniej przedstawiciele antykomunistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii i kilku deputowanych rządzącej partii „Jedna Rosja” wnieśli projekt ustawy do Dumy Państwowej. Przewiduje on stworzenie międzyresortowej komisji, która miałaby zająć sie pochówkiem. Potem jednak deputowani rządzącego ugrupowania wycofali swoje podpisy pod projektem.
Po rozpadzie Związku Radzieckiego w Rosji co pewien czas pojawiają się pomysły przeniesienia ciała Lenina z mauzoleum na cmentarz. Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji w carskiej Rosji zmarł w 1924 roku. Wkrótce potem u ścian moskiewskiego Kremla zbudowano najpierw drewniane mauzoleum, a potem z granitu i marmuru. Ciało Lenina zostało zabalsamowane i pokazano publiczności. Co dwa lata specjaliści przeprowadzają prace konserwacyjne zwłok.

Włodzimierz Pac, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0