9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Śledztwo w sprawie spektaklu „Klątwa” – czy doszło do nawoływania do zabójstwa Jarosława Kaczyńskiego?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga sprawdzi czy w spektaklu „Klątwa”, wystawianym na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego, doszło do zniewagi uczuć religijnych i publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa. Tarczyński z Prawo i Sprawiedliwość: – Jeśli doszło do przestępstwa, niech oddadzą pieniądze.

W spektaklu zawarte się sceny seksu oralnego z figurą Jana Pawła II oraz zbiórki pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Reżyserem spektaklu, wystawianego przez warszawski Teatr Powszechny jest Chorwat Oliver Frljić znany z kontrowersyjnych realizacji. Artysta porusza tematy takie jak m.in. kryzys uchodźczy, czy antysemityzm. Sprawę nagłośnił poseł Prawa i Sprawiedliwości, który już wczoraj zapowiadał, że zgłosi zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełniania przestępstwa przez organizatorów „Klątwy”.
Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring–Wielgus, która w środę po raz drugi obejrzy „Klątwę” przekonywała w rozmowie z reporterem Agencji Informacyjnej Polska Press, że żaden polityk nie powinien ingerować w działalność artystyczną. – Jestem oburzona tym, że kiedy w rzeczywistym świecie dzieją się rzeczy straszne tak jak akty przemocy wobec osób o innej narodowości, czy innym kolorze skóry prokuratura wcale tak szybko się nimi nie zajmuje. To co się teraz dzieje to naruszanie wolności artystycznej, do której artysta ma prawo, o czym mówi Konstytucja – mówiła AIP Scheuring–Wielgus.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa–Praga, prok. Łukasz Łapczyński przekazał, że chodzi o czyny z art. 196 Kodeksu karnego i art. 255 par 2 Kk. Art. 196 Kodeksu karnego głosi ” kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych temu grozi grzywna lub ograniczenie wolności do 2. lat więzienia”. Art. 255 par. 2 przewiduje zaś pozbawienie wolności do lat 3. za nawoływanie do popełnienia zbrodni.
– Ta scena jest tylko mówiona, nikt nie robi się żadnej zbiórki – zapewniał w rozmowie z AIP rzecznik teatru, Mateusz Węgrzyn. I dodał: – Scena ta jest przerwana komentarzem, że nie możemy tego zrobić, bo grożą nam konsekwencje prawne. Aktorka mówi, że nie chce tego zrobić, bo grożą jej konsekwencje prawne. Węgrzyn przekonywał, że „Klątwa” nie ma kontekstu politycznego.
„Klątwa” wyjątkowo oburzyła posła Prawa i Sprawiedliwości Dominika Tarczyńskiego. – Jeżeli potwierdzi się, że doszło do przestępstwa to bardzo ważne będzie kto w tym przestępstwie brał udział. Pytanie jest jaką rolę odegrała w tym wszystkim Hanna Gronkiewicz–Waltz jako osoba, która finansuje Teatr Powszechny –powiedział reporterowi AIP poseł.
Tarczyński uważa, że jeśli okaże się, że przy „Klątwie” doszło do przestępstwa, teatr powinien zwrócić pieniądze, które zarobił na spektaklu oraz które zainwestowało w przedstawienie miasto stołeczne. – Oczekuję, że jeżeli to przestępstwo zostanie stwierdzone, to wszyscy odpowiedzialni, którzy brali w nim czynny lub bierny udział, zostaną ukarani. Domagam się natychmiastowego zwrotu pieniędzy, które zarobiono na tym spektaklu. Domagam się rewizji tych ponad 8. mln wydawanych na Teatr Powszechny, bo nie może być tak, że ktoś czerpie korzyści z przestępstwa – relacjonował swoje stanowisko dla AIP Tarczyński.
Teatr Powszechny jest w pełni dotowany przez miasto stołeczne Warszawa. Jak do tej pory prezydent Hanna Gronkiewicz–Waltz nie zabrała głosu w tej sprawie. Premiera „Klątwy” chorwackiego reżysera miała miejsce 18 lutego.

Barbara Burdzy AIP, Fot. aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520