14.5 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Senat wybrał 13-tu ławników Sądu Najwyższego. Niewystarczająca liczba zgłoszeń. PO nie chce „legitymizować łamania prawa”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Senat wybrał 13-tu ławników Sądu Najwyższego. W głosowaniu imiennym wzięło udział 57 senatorów Prawa i Sprawiedliwości, którzy poparli kandydatury. Platforma Obywatelska nie wzięła udziału w głosowaniu. Jak tłumaczył senator Mieczysław Augustyn, PO nie chce „legitymizować łamania prawa”. Dodał, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym dopuszcza do orzekania osoby bez przygotowania prawniczego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski skrytykował postępowanie senatorów Platformy Obywatelskiej. Jak powiedział dziennikarzom podczas briefingu prasowego, od oceniania konstytucyjności ustaw jest Trybunał Konstytucyjny, a nie politycy. Marszałek dodał, że senatorowie PO powinni kierować się ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora i wziąć udział w głosowaniu.
Marszałek był też pytany, o małą liczbę osób, które zdecydowały się zostać ławnikami. Powiedział, że „czuje niedosyt”. Wyraził też nadzieję, że do kolejnego naboru zgłosi się więcej chętnych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, która weszła w życie 3 kwietnia, 36 ławników wybiera Senat w głosowaniu jawnym. Termin ten upływa 3 lipca. We wtorek senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pozytywnie zaopiniowała 13 kandydatów na ławników w SN. Ze względu na niewystarczającą liczbę zgłoszeń, potrzebna będzie kolejna procedura naboru i głosowania.
By móc zostać ławnikiem należy między innymi mieć wyłącznie polskie obywatelstwo, być w wieku między 40 a 60 lat, nie należeć do partii politycznej i posiadać przynajmniej średnie wykształcenie. Z ubiegania się o funkcję ławnika wyklucza zatrudnienie w sądach, prokuraturze, policji, w urzędach obsługujących centralne organy państwa jak również bycie adwokatem, radcą prawnym, notariuszem, żołnierzem i duchownym.

Kandydatów zgłaszały stowarzyszenia oraz inne organizacje pozarządowe, a także grupy co najmniej 100 obywateli mających czynne prawo wyborcze.

IAR/Naukowicz/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520