9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Senat obraduje nad zmianami w Kodeksie wyborczym: Nowa definicja znaku „X”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Senacie rozpoczęły się prace nad uchwalonymi przez Sejm w ubiegłym tygodniu zmianami w Kodeksie wyborczym. Przygotowana przez PiS ustawa wydłuża między innymi kadencję samorządów z 4 do 5 lat, wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, pozostawia okręgi jednomandatowe w gminach do 20 tysięcy mieszkańców i likwiduje możliwość korespondencyjnego głosowania. 

Na wspólnym posiedzeniu zebrały się trzy komisje: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ustawodawcza. Na posiedzenie przyszła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. W rozmowie z dziennikarzami zapowiedziała poparcie dla przywrócenia możliwości głosowania korespondencyjnego. Jak przypomniała, z tej możliwości korzystali między innymi niepełnosprawni. Beata Tokaj była też pytana o to, czy stwierdzono nieprawidłowości podczas tej formy głosowania. „Nie wpływały do nas tego typu skargi czy doniesienia. Również żaden proces wyborczy nie był oparty na nieprawidłowościach, jeżeli chodzi o głosowanie korespondencyjne” – powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego. Wyjaśniła też, że w pakiecie, który dostają osoby chcące głosować korespondencyjnie, jest oświadczenie o osobistym, tajnym oddaniu głosu. Dodała, że w ostatnich wyborach do Sejmu z takiej formy głosowania skorzystało blisko 40 tysięcy osób.
Nowelizacja ustawy wprowadziła też nową definicję znaku „x” na karcie do głosowania. To „co najmniej dwie przecinające się linie”. Według autorów, ma to zmniejszyć liczbę głosów nieważnych oddanych w wyborach. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego krytykuje te zapisy. Beata Tokaj powiedziała, że obecnie obowiązujące zapisy są dobre i sprawdzone. Dodała, że wyborcy dobrze wiedzą, jak powinien wyglądać ważny głos.
Zgodnie z uchwaloną ustawą, zmieni się też sposób powoływania składu Państwowej Komisji Wyborczej. Siedmiu na dziewięciu z jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a po jednym – przez Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.
Zmienią się też przepisy dotyczące Krajowego Biura Wyborczego, konkretnie powoływania szefa KBW. Wnioskodawcy zaproponowali, by trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego będzie wskazywał minister spraw wewnętrznych i administracji, w porozumieniu z Kancelariami: Sejmu, Senatu i Prezydenta. Na wniosek szefa MSWiA PKW będzie też powoływała stu komisarzy wyborczych. Jeśli Państwowa Komisja Wyborcza nie wybierze szefa KBW i nie powoła komisarzy, to zrobi to minister spraw wewnętrznych i administracji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Naukowicz/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520