9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Senat: Głosowanie ws. ustaw o KRS i SN prawdopodobnie wieczorem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Tuż po wznowieniu obrad Senatu w piątek rozpoczęło się posiedzenie senackiej komisji ws. ustaw reformujących polski wymiar sprawiedliwości, która zarekomendowała przyjęcie ich bez poprawek. Głosowanie ma rozpocząć się późnym wieczorem. Tymczasem w całej Polsce odbywały się protesty w obronie sądów.

 

Reforma wymiaru sprawiedliwości zbliża się wielkimi krokami. Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji pozytywnie na piętnastominutowym posiedzeniu zaopiniowała Senatowi projekty nowelizacji ustaw reformujących Krajowa Radę Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Ustawy powróciły do Senatu. Jak dowiedziała się Agencja Informacyjna Polska Press (AIP), marszałek Stanisław Karczewski zarządził, że głosowanie nad tymi ustawami odbędzie się tego samego dnia po południu. Podczas posiedzenia senatorowie przewidywali, że być może rozpocznie się późnym wieczorem.

 

Podczas prac Senatu nad ustawami dot. sądownictwa odbywały się protesty organizacji opozycyjnych, m.in. Komitetu Obrony Demokracji. Kiedy senatorowie zaczęli debatować nad zapisami ustawy o Sądzie Najwyższym, manifestanci spod siedziby Senatu ruszyli w stronę Pałacu Prezydenckiego. Choć atmosfera stawała się coraz bardziej gorąca, nie doszło do zamieszek. Teren nadal zabezpieczają funkcjonariusze policji, dojazd do okolic ulicy Wiejskiej jest częściowo zablokowany. – Idziemy po Prawo i Sprawiedliwość! – skandował tłum ludzi.

 

Protesty przypominały lipcowe marsze – „łańcuchy światła”.Uczestnicy mówili, że ich protest to moment próby i ostatni dzwonek. Dodawali, że w końcu „PiS zapłaci polityczną cenę za niszczenie demokracji”.

 

Podobne protest w obronie sądów odbyły się w czwartek w kilku innych miastach, m. in. Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Zielonej Górze, Łodzi i Kielcach.

 

Prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN mogą wkrótce trafić na biurko Andrzeja Dudy. Jego podpis oznacza wejście nowych przepisów w życie. Zmiany zakładają m.in. przejście sędziego w stan spoczynku od 65. roku życia, choć ostateczny głos będzie miał prezydent. Obecnie sędziowie przechodzą na emeryturę w wieku 70 lat. Sejm będzie miał też wpływ na wybór 15 członków KRS. Według proponowanych zmian w SN utworzone zostaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna, z udziałem ławników wybieranych przez Senat.

Fot. Archiwum

Eliza Stępień AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520