Sejmik Województwa Lubelskiego. Jest uchwała w sprawie weta prezydenta Andrzeja Dudy

Sejmik Województwa Lubelskiego. Jest uchwała w sprawie weta prezydenta Andrzeja Dudy

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego pojawił się wątek związany z forsowanymi przez PiS projektami ustaw wprowadzającymi zmiany w polskim sądownictwie. W dniu, w którym prezydent Polski, Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie dwóch z trzech nowel, radni województwa lubelskiego przyjęli stanowisko w którym chwalą to posunięcie głowy państwa.

Chodzi o projekty ustaw, które spotkały się z gwałtowną krytyką i wywołały falę obywatelskich protestów. Ludzie wyszli na ulice w całej Polsce, pikiety odbywały się także w Lublinie. Protestujący alarmowali, że zmiana prawa doprowadzi do likwidacji konstytucyjnego trójpodziału władzy i zagrozi istnieniu demokracji w Polsce.

 

„Wzywamy Sejm RP do uszanowania stanowiska Głowy Państwa, inspirowanego standardami obowiązującymi w państwach praworządnych i demokratycznych oraz masową reakcją Obywateli. Sejmik Województwa Lubelskiego solidaryzuje się z mieszkańcami województwa, którzy tak licznie zademonstrowali swoje przywiązanie do wartości demokratycznego państwa prawnego i składa im podziękowanie za obywatelską aktywność w obronie fundamentów ustroju naszej Ojczyzny” – czytamy w przyjętym w poniedziałek stanowisku. – Miałam przyjemność uczestniczyć w protestach na rzecz wymiaru sprawiedliwości. Reforma sądownictwa musi być oddolna, prowadzona w atmosferze szerokich konsultacji – przekonywała przed głosowaniem Bożena Lisowska, radna sejmiku z klubu PO. Stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie ustaw dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce zostało przyjęte 17 głosami. Klub PiS wyłączył się z głosowania. – Zaskoczył mnie ten projekt. Wiemy, że ocena najwyższych organów należy do wyborców. Sejmik takich kompetencji nie ma – skomentował jedynie Andrzej Pruszkowski, przewodniczący klubu PiS w sejmiku i były prezydent Lublina.

 

 

 

Małgorzata Szlachetka (aip)

COMMENTS

WORDPRESS: 0