Sejm zgodził się na redukcję emisji gazów o 20 procent do 2020 roku, w stosunku do roku 1990

Sejm zgodził się na redukcję emisji gazów o 20 procent do 2020 roku, w stosunku do roku 1990

Sejm zgodził się na ratyfikację poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto dotyczącego przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Zatwierdzenie tej umowy międzynarodowej zobowiąże Polskę do redukcji emisji gazów o 20 procent do 2020 roku, w stosunku do roku 1990. 

Za uchwaleniem ustawy głosowało 418 posłów, trzech było przeciw, natomiast jeden wstrzymał się od głosu.
Ratyfikacja poprawki dauhańskiej powoduje przedłużenie obowiązywania Protokołu z Kioto na tzw. drugi okres rozliczeniowy – do 2020 roku. Aby przepisy dokumentu weszły w życie, muszą przyjąć je 144 państwa.
W październiku 2015 roku prezydent zawetował ustawę o ratyfikacji poprawki dauhańskiej. Zdaniem Andrzeja Dudy, wdrożenie ustawy mogłoby negatywnie wpłynąć na polską gospodarkę. Porozumienie klimatyczne zawarte dwa miesiące później w Paryżu – a które zacznie obowiązywać po roku 2020 – wzywa do redukcji emisji gazów cieplarnianych tak szybko, jak to tylko możliwe.
Wytyczne porozumienia paryskiego można realizować w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Polska w realizacji porozumienia zamierza postawić na rozwój nowoczesnych technologii oraz pochłanianie dwutlenku węgla przez lasy i gleby. Podczas COP 24 w Katowicach, które odbędzie się pod koniec roku, mają zostać wyznaczone kierunki wdrażania porozumienia paryskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/mt

COMMENTS

WORDPRESS: 0