4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Sejm: Debata nad ustawą o Sądzie Najwyższym

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Sejmie trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Przed rozpoczęciem tego punktu obrad posłowie opozycji wnioskowali o przerwę. Sprzeciwiali się w ten sposób zmianie w porządku obrad oraz zakazowi wejścia do gmachu parlamentu dla obserwatorów.

Poseł sprawozdawca Andrzej Matusiewicz powiedział, że proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w Sądzie Najwyższym są niezbędne dla przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości. Powiedział, że ważne zmiany dotyczą sądownictwa dyscyplinarnego dla sędziów. Projekt przewiduje utworzenie w Sądzie Najwyższym Izby Dyscyplinarnej. Andrzej Matusiewicz mówił, że wymiar sprawiedliwości w zakresie spraw dyscyplinarnych musi być wolny od nacisków przedstawicieli środowisk prawniczych i innych przejawów „korporacyjnej solidarności”
Poseł sprawozdawca powiedział też, że przeniesienie sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku jest zgodne z Konstytucją i potrzebne dla zapewnienia bezstronności orzekania w sprawach dyscyplinarnych.
Projekt ustawy zakłada dodatkowo wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego z wyjątkiem tych, którzy zostaną wskazani przez Krajową Radę Sądownictwa.
Po zaprezentowaniu ustawy głos zabrała pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Jej zdaniem, ustawa likwiduje Sąd Najwyższy. Zaznaczyła, że ta likwidacja następuje po „bezprecedensowym ataku na wymiar sprawiedliwości”.
Małgorzata Gersdorf jest zdania, że założenia ustawy oparte są insynuacjach. Prezes Sądu Najwyższego mówiła, że naród podobno nie ma zaufania do sędziów, a jednak kieruje do nich swoje wnioski, pozwy i roszczenia. Dodała, że Polacy mają minimalne zaufanie do parlamentarzystów w porównaniu do tego, jakie mają do sędziów.
W opinii przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Dariusza Zawistowskiego, który również wystąpił na sali plenarnej, projekt ustawy o Sądzie Najwyższym jest niezgodny z konstytucją oraz godzi w tradycję demokratycznego państwa prawnego.
Dariusz Zawistowski powiedział, że w przypadku tego projektu nie ma wątpliwości co do niekonstytucyjności przepisów. Wskazał na zapisaną w konstytucji zasadę nieusuwalności sędziów z urzędu. „Nie można ustawą usunąć sędziego z urzędu” – powiedział sędzia Zawistowski.
Przewodniczący KRS mówił też, że zawarte w projekcie rozwiązania naruszają zasadę trójpodziału władzy nadmiernie wzmacniając wpływ ministra sprawiedliwości na Sąd Najwyższy. Zgodnie z projektem, minister będzie mógł zgłaszać prezydentowi wnioski o wyznaczenie prezesów Sądu Najwyższego w trzech izbach, które mają powstać. Będzie też mógł wyznaczyć osobę pełniącą funkcję I Prezesa Sądu Najwyższego, a ustawa nie wskazuje ograniczeń czasowych dla pełnienia tej funkcji. „To ewidentne naruszenie konstytucji i naruszenie uprawnień prezydenta” – powiedział przewodniczący KRS.
Marszałek Senatu nie wyklucza, że jeśli Sejm uchwali ustawę o Sądzie Najwyższym, jutro trafi ona do jego izby. Dziś wieczorem prezydent ma rozmawiać o ustawach dotyczących sądownictwa z marszałkami obu izb parlamentu.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/wcześniejsze/dwi/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520