1.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Trzy scenariusze filmów historycznych z głównymi nagrodami konkursu ministerstwa kultury

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trzy scenariusze filmów fabularnych z zakresu historii Polski z głównymi nagrodami konkursu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To „Sanatorium im. Gorkiego” Roberta Glińskiego, „Bruno Schulz – gra w śmierć” Marka Ławrynowicza i „Sokół” Tomasza Klimali.

Trzy zwycięskie scenariusze zostały wyróżnione spośród 8 prac, które już wcześniej otrzymały ministerialne stypendia. Wicepremier i minister kultury profesor Piotr Gliński podkreślił, że konkurs został ogłoszony po raz pierwszy a oczekiwania organizatorów zostały spełnione, gdyż do wstępnego etapu zgłoszono 856 pomysłów na film.
„W zasobie scenariuszowym według decyzji jury jest 111 pomysłów scenariuszowych. (…) Poziom był wysoki, te pomysły i te prace były nie tylko ciekawe, ale już po prostu dojrzałe” – mówił wicepremier.

Minister Piotr Gliński powiedział, że choć barierą jest wciąż finansowanie filmów, to – jak zapewnił – realizacja scenariuszy powinna odbyć się „jak najszybciej”. W ciągu miesiąca ma zostać przekazana informacja dotycząca szczegółów organizacji produkcji filmów.

Przewodniczący komisji konkursowej Jarosław Sokół podkreślił, że jurorzy oceniali przede wszystkim kryterium warsztatowe. „Zadawaliśmy sobie pytanie nie o to, czy temat jest słuszny, bo wiele było słusznych tematów i czasem trudno odróżnić ich atrakcyjność od przedstawionej opowieści. Skupialiśmy się wyłącznie na tym czy w nadesłanym tekście jest zawarta obietnica przyszłego filmu” – wyjaśniał Jarosław Sokół.

Autor nagrodzonego scenariusza Marek Ławrynowicz mówił, że jego praca dotyczy ostatniego okresu życia Brunona Schulza. Marek Ławrynowicz zaznaczył, że chciał zwrócić uwagę na „piekielny splot” różnych okoliczności w ostatnim okresie życia pochodzącego z Drohobycza polskiego prozaika pochodzenia żydowskiego. Jak przypomniał scenarzysta, Bruno Schulz przed śmiercią w 1942 roku miał już fałszywe dokumenty niezbędne do ucieczki z drohobyckiego getta.

„Była grupa polskich pisarzy z Zofią Nałkowską, Tadeuszem Brezą, Kazimierzem Truchanowskim, która próbowała go ocalić. I jego dzieje w getcie, i historia tej nieudanej próby uratowania go tworzą naprawdę bardzo dramatyczny splot okoliczności” – mówił Marek Ławrynowicz.

Wyróżnieni autorzy scenariuszy otrzymali równorzędne nagrody w wysokości 30 tysięcy złotych brutto. Robert Gliński przekazał swoje wyróżnienie w całości na cele charytatywne. Jego scenariusz „Sanatorium im. Gorkiego” to opowieść o losach jednego z polskich oficerów, uwięzionego przez Sowietów w Kozielsku.

Trzeci nagrodzony scenariusz Tomasza Klimali „Sokół” dotyczy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/sk

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520