Saakaszwili: „Jestem aktywnym politykiem Ukrainy i nim pozostanę”

Saakaszwili: „Jestem aktywnym politykiem Ukrainy i nim pozostanę”

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został deportowany do Polski po tym jak ukraińskie służby aresztowały go w Kijowie. – Ukrainę trzeba uratować od korupcji, Ukraina zasługuje na lepsze życie – mówił Saakaszwili podczas oficjalnego oświadczenia.

– Petro Poroszenko zdecydował się przymusowo wydalić mnie z Ukrainy. Grupa specnazu (Wojska Specjalnego Przeznaczenia Federacji Rosyjskiej red.) zaatakowała kawiarnię, w której piłem herbatę ze znajomymi. Zostałem związany i wepchnięty do samochodu, wszystko z użyciem dużej siły. Ci ludzie wywieźli mnie gdzieś z 30-40 minut samochodem, zakneblowano mi oczy. Później zostałem przeniesiony do śmigłowca, którym przetransportowano mnie na lotnisko w Boryspolu. Wszyscy Ci bandyci mówili wyłącznie po rosyjsku – tak Saakaszwili relacjonował to, co spotkało go w Kijowie.

 

Saakaszwili w Gruzji jest ścigany listem gończym. Po ucieczce z ojczyzny w 2014 roku  poparł wydarzenia na kijowskim Majdanie i został szefem doradców prezydenta Petro Poroszenki. W 2016 roku oskarżył Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych, następnie został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy i wydalony z kraju.

– Wszyscy twierdzą, że ja bezprawnie przekroczyłem granicę. Zanim wróciłem z Polski na Ukrainę byłem obywatelem Ukrainy. Poroszenko pozbawił mnie obywatelstwa, ale dalej zostałem mieszkańcem Ukrainy, nie miałem innego domu. Wróciłem tam na podstawie prawnej, miałem legalny dokument i już z tego powodu nie powinienem zostać wydalony z kraju. Jak w ogóle można wydalić z kraju człowieka, który jest oskarżany o przestępstwa przeciwko temu państwu? Teraz jestem tu, nie ukrywam się, zabierzcie mnie z powrotem na Ukrainę, chce być sądzony na Ukrainie.

Na pytania o jego dalsze plany względem Ukrainy odpowiada: – Jestem przekonany, że razem z naszymi przyjaciółmi damy radę zorganizować masowe protesty, ruchy i odejmiemy oligarchów od władzy. Ukrainę trzeba ratować od korupcji, Ukraina zasługuje na lepsze życie. Jestem aktywnym politykiem Ukrainy i pozostanę nim – to jest mój cel, będę to robić od tej chwili.

Dominika Soćko AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0