Rzeszów: zbudują podmiejską kolej za 290 mln zł

Rzeszów: zbudują podmiejską kolej za 290 mln zł

Na 2020 rok planowane jest uruchomienie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowoczesne szynobusy będą wozić pasażerów między Rzeszowem a Dębicą, Kolbuszową, Przeworskiem i Strzyżowem.

Inwestycja, której koszt szacuje się na około 290 mln zł, będzie jednym z największych przedsięwzięć w regionie w trwającym właśnie rozdaniu pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. Aż 117 mln zł na ten cel województwo podkarpackie otrzyma dzięki pozytywnej decyzji Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

 

Urzędnicy planują, że kolej połączy Rzeszów ze stacjami w Dębicy, Kolbuszowej, Przeworsku i Strzyżowie. Po drodze pasażerowie będą zabierani także z innych przystanków, np. w Głogowie Młp, czy Boguchwale. Aby zapewnić im jak najwyższy komfort podróżowania, ale także zabrać jak najwięcej osób, 34 działające przystanki zostaną zmodernizowane, a 14 kolejnych ma powstać od podstaw. Na wzór transportu publicznego w Rzeszowie, przystanki i szynobusy mają być wyposażone w elektroniczny system informacji pasażerskiej. Dzięki temu pasażerowie będą mieli aktualny wgląd w godziny przyjazdu i odjazdu składów. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zapowiada, że miejski system zostanie połączony z kolejowym.

 

– Planujemy także duże zmiany w rozkładzie jazdy naszych autobusów. Chcemy, aby jak najwięcej z nich dojeżdżało zarówno do głównego dworca kolejowego w mieście, jak i przystanków kolejowych na innych osiedlach. Dzięki temu pasażerowie podmiejskiej kolei będą mogli w łatwy sposób dostać się do pracy i szkoły w mieście – zapowiada Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie. Dodaje, że pierwszym krokiem w tym kierunku było uruchomienie w ubiegłym roku wspólnego biletu autobusowo-kolejowego. – Pozwala on jeździć autobusem i pociągiem, a kosztuje tylko o kilka złotych więcej niż miesięczny bilet na jeden z tych środków transportu. Dzięki temu oferta jest już teraz bardzo atrakcyjna i pozwala nam z powodzeniem konkurować z indywidualnym transportem – mówi Anna Kowalska. Szynobusy, które mają obsługiwać linie będą pojazdami klimatyzowanymi. Prawdopodobnie zostaną wyposażone także w urządzenia zapewniające pasażerom także dostęp do wi-fi. W ramach tego samego projektu władze województwa planują także budowę zupełnie nowej linii kolejowej łączącej Rzeszów z portem lotniczym w Jasionce.

Bartosz Gubernat/aip

COMMENTS

WORDPRESS: 0