2.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Rzecznik SN: Premier Morawiecki podczas rozmowy z profesor Gersdorf, pytał ją, jak rozwiązać sytuację wokół sądownictwa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski poinformował, że premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z profesor Małgorzatą Gersdorf, pytał ją, jak rozwiązać sytuację wokół sądownictwa. Do rozmowy doszło dwa dni temu w gmachu Sądu Najwyższego i odbyła się z inicjatywy szefa rządu.

Michał Laskowski zwrócił uwagę na fakt, że premier przyjechał do siedziby Sądu, do profesor Gersdorf, a to oznacza, że jej zdanie jest ważne. „Wydaje mi się, że to oznacza, że pani prezes nie jest traktowana jako sędzia w stanie spoczynku, tylko jako osoba, która ma realnie coś do powiedzenia i w Sądzie Najwyższym, i w tym procesie poszukiwania jakiegoś rozwiązania tego, co zaistniało” – powiedział rzecznik Sądu Najwyższego.

Michał Laskowski oświadczył, że Małgorzata Gersdorf nie zabiega o nic dla siebie. Podkreślił, że środowe spotkanie miało charakter wstępny, a premier nie odrzucił „warunków brzegowych” przedstawionych przez profesor Gersdorf. Te warunki, to: przywrócenie na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, przeniesionych w stan spoczynku po osiągnięciu 65 roku życia, pozostanie Małgorzaty Gersdorf na stanowisku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz przywrócenie konstytucyjnego charakteru Krajowej Rady Sądownictwa i procedowania w niej.

Rzecznik powiedział, że obie strony zgodziły się, iż trzeba rozmawiać dalej i zastanowić się, jak opracować przedstawione propozycje w sensie prawnym. „Zawsze warto rozmawiać, aby rozwiązać tę sytuację, która nie jest dobra ani dla Polski, ani dla sądownictwa” – dodał rzecznik Sądu Najwyższego.


Czaputowicz o spotkaniu Morawiecki – Gersdorf

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, podkreślił, że premier, jako szef rządu, ma pełnomocnictwa do szukania kompromisu ze środowiskiem sędziowskim. W ten sposób odniósł się do środowego spotkania Mateusza Morawieckiego z Małgorzatą Gersdorf.

„Myślę, że ta wizyta u pani Gersdorf pokazuje pewną otwartość, gotowość do rozmów, dialogu, utrzymywania w normalny sposób stosunków z ważną osoba, jaką jest była prezes Sądu Najwyższego” – powiedział dziennikarzom w Sejmie Jacek Czaputowicz. Dodał, że chodzi też o obniżenie temperatury sporu politycznego.

Szef MSZ liczy na znalezienie kompromisu w sprawie reformy sądownictwa i dalszy dialog pomiędzy Mateuszem Morawieckim i Małgorzatą Gersdorf. „Wszystkim nam zależy na dobrej pozycji Polski w Unii europejskiej, a to rzutuje na tę pozycję” – powiedział Jacek Czaputowicz dodając, że z drugiej strony istota reform musi zostać zrealizowana, bo od tego zależy sprawność państwa, jego pozycja i zdolność do działania. „Reforma sądownictwa jest nieunikniona i będzie realizowana” – podkreślił szef MSZ.

Profesor Małgorzata Gersdorf poinformowała dziś, że podczas rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim, przedstawiła swoje stanowisko co do naszych warunków minimalnych, brzegowych, jeśli chodzi o reformę Sądu Najwyższego. „To stanowisko Sądu Najwyższego i moje nie uległo w żadnym zakresie zmianie”- powiedziała dziennikarzom.

Jak mówiła, warunkami tymi są: wszyscy zwolnieni sędziowie z uwagi na 65. rok życia będą powracać na swoje stanowisko, a ona pozostaje Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego z mocy Konstytucji, bez warunków. „Podniosłam również, że należy przywrócić konstytucyjny charakter KRS-u i procedowania w KRS” – stwierdziła Małgorzata Gersdorf.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego przeszła w stan spoczynku. Utrzymuje jednak, że zgodnie z Konstytucją nadal stoi na czele Sądu Najwyższego.

 

IAR/S.Białek/wcześn./jj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Siekaj/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520