8.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Rzeczniczka rządu komentuje odrzucenie przez opiekunów protestujących w Sejmie propozycji gabinetu Morawieckiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówi, że jest rozczarowana odrzuceniem przez opiekunów protestujących w Sejmie propozycji gabinetu Mateusza Morawieckiego.

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu posłowie będą dyskutować na sali plenarnej o projektach dotyczących osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Dwie propozycje – autorstwa rządu i grupy posłów PiS – omawiano i przyjęto nocą na posiedzeniu komisji polityki społecznej i rodziny. Ich treść prezentowano w ubiegłym miesiącu grupie protestującej od trzech tygodni w sejmowym holu.

Joanna Kopcińska mówiła w radiowej Trójce, że to lepsza propozycja niż 500-złotowy dodatek w gotówce, jakiego domagają się protestujący. Jak mówiła, to „zdecydowanie więcej dla zdecydowanie większej grupy”, tym bardziej, że podniesiona będzie też renta socjalna, co gwarantuje inny projekt.

Protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych trwa w Sejmie od 3 tygodni. Pikietujący zapowiadają, że bez spełnienia postulatu o dodatku w wysokości pięciuset złotych nie opuszczą Sejmu. Wczoraj zaprezentowali kolejne rozwiązanie kompromisowe: stopniowe dojście do dodatku w żądanej wysokości.

Pierwszy projekt ustawy, rządowy, który ma być omawiany przez Sejm, zakłada zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Zmiana spowoduje miesięczne podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych o ponad 160 złotych, do kwoty niemal 1030 złotych miesięcznie. Przepisy miałyby wejść w życie od 1 września, z wyrównaniem od czerwca. Zmiany spowodują dodatkowe obciążenie budżetu kwotą około 540 milionów złotych w skali roku. Propozycja rządu spełnia jeden z postulatów grupy protestującej w Sejmie.

Druga propozycja ustawy, zgłoszona przez grupę posłów PiS zakłada zniesienie ograniczeń w możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych, korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługę poza kolejnością w aptekach, a także umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania. Pakiet ulg ma przynosić oszczędność dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną rzędu 520 złotych miesięcznie. Protestująca grupa w holu parlamentu odrzuciła w kwietniu propozycję o tej treści. Żąda wypłaty dodatku rehabilitacyjnego w gotówce, bez kryterium dochodowego, w wysokości 500 złotych.

Izba będzie rozpatrywać oba projekty – jeden po drugim. Omawianie pierwszego zaplanowano na godzinę 13:00.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Trójka/to/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520