Rozpoczyna się „Węgierska Wiosna Filmowa”

Rozpoczyna się „Węgierska Wiosna Filmowa”

Rozpoczyna się „Węgierska Wiosna Filmowa”. W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu wielbiciele kina będą mogli obejrzeć ponad 20 filmów węgierskich twórców. W programie znalazły się filmy fabularne, krótkie metraże, blok animacji i klasyka węgierskiego kina dla dzieci.

Ideą festiwalu jest powrót węgierskich filmów na ekrany kin – wyjaśnia dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury Janos Tischler. Jak podkreśla, coraz więcej węgierskich twórców zdobywa nagrody na międzynarodowych festiwalach. Janos Tischler tłumaczy, że jeszcze kilka lat temu węgierska kinematografia nie prezentowała tak wysokiego poziomu jak obecnie, kiedy pojawiło się obiecujące pokolenie reżyserów, a uznani twórcy mogą w nowych warunkach kręcić filmy, które zyskują popularność w kraju i za granicą.
Kierownik do spraw programowych Instytutu Kultury Węgierskiej Gaspar Keresztes podkreśla, że na festiwalu zostaną pokazane filmy nagrodzone prestiżowymi nagrodami. To między innymi zdobywca nagrody BAFTA i Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz „To nie są najlepsze dni mojego życia”, wyróżniony główną nagrodą na festiwalu w Karlowych Warach – mówi rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej. Według Gaspara Keresztesa warto obejrzeć również gwiazdę tegorocznego Berlinale, czyli dzieło Ildiko Enyedi – „Dusza i ciało”. Jego zdaniem to jeden z najbardziej poetyckich filmów ostatnich lat, na który Węgrzy czekali 18 lat.
W programie „Węgierskiej Wiosny Filmowej” znalazły się również takie pozycje jak „Swing”, tegoroczny kandydat do Oscara – „Z czystym sercem” oraz „Moja matka i inni wariaci z rodziny”, z ostatnią rolą Danuty Szaflarskiej.
Festiwalowi towarzyszyć będą spotkania z węgierskimi twórcami. W Warszawie pojawi się Ibolya Fekete, reżyserka filmu „Moja matka i inni wariaci z rodziny”. Kraków odwiedzą odtwórca głównej roli w filmie „Dusza i ciało” – Geza Morcsanyi i reżyser obrazu „Potwór z Martfu” – Arpad Sopsits.
„Węgierska Wiosna Filmowa” potrwa do 27 kwietnia. Festiwal odbywa się w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Polskie Radio objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

Agata Woźniak, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0