13.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Gdyni rozpoczyna się (17. września) 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku podczas festiwalu zostanie pokazanych ponad 130 filmów, a o Nagrodę Główną festiwalu, Złote Lwy, będzie walczyło 16 produkcji. Podczas festiwalu o nagrody filmy będą też walczyły w Konkursie Inne Spojrzenie oraz w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który współorganizuje festiwal, Radosław Śmigulski podkreśla, że festiwal w Gdyni to wyjątkowe wydarzenie dla polskiego kina, podczas którego będzie można zobaczyć dorobek polskiej kinematografii z ostatniego roku.
Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć mówi, że w trzech konkursach znalazło w sumie 50 filmów, które prezentują zarówno znani i doceniani twórcy, jak i debiutanci. W Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów, w tym 7 premier, dwa debiuty i dwa drugie filmy. O Złote Lwy powalczą: „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego, „Autsajder” w reżyserii Adama Sikory, „Dziura w głowie” Piotra Subbotki, „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka, „Kamerdyner” Filipa Bajona, „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Krew Boga” Bartosza Konopki, „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, „Wilkołak” Adriana Panka, „Zabawa zabawa” Kingi Dębskiej oraz „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
W Konkursie Inne Spojrzenie o nagrodę powalczy 8 filmów, w Konkursie Filmów Krótkometrażowych – 26.
Przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Wojciech Marczewski zwraca uwagę na filmy z coraz ważniejszego Konkursu Inne Spojrzenie. Reżyser podkreśla, że w tej sekcji są to filmy, „które poszukują czegoś, gdzie młodzi ale także i dojrzali twórcy coś ryzykują, i dlatego te obrazy są warte zauważenia”.
Ważnym elementem tegorocznego festiwalu w Gdyni będzie sekcja nawiązująca do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Znalazły się w niej filmy ukazujące polską historię i ważne wydarzenia. W ramach tej sekcji pokazane zostaną między filmy dokumentalne i fabularne: „A jednak Polska. 1918-1921”, „Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Wołyń”, czy „Westerplatte”. Tej sekcji będzie też towarzyszyła debata dotycząca polskiego kina historycznego.
Podczas festiwalu zostaną też pokazane filmy w sekcji „Czysta klasyka”, a także produkcje, które przypomną zmarłych w ostatnim roku filmowców. Odbędą się także debaty, spotkania z twórcami, promocje książek o tematyce filmowej i koncerty.
Na festiwalu zostanie również wręczona Nagroda za Osiągnięcia Życia. Platynowe Lwy odbierze w tym roku reżyser i aktor Jerzy Skolimowski.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Witold Banach/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520