4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Rozpoczęły się uroczystości 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Warszawa oddaje hołd powstańcom. Najważniejsza uroczystość w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się na Placu Krasińskich. W jej trakcie odprawiono mszę polową i odczytano Apel Poległych. 
Oprócz kombatantów, uczestniczył w niej prezydent Andrzej Duda. Wcześniej, z okazji Dnia Pamięci Warszawy, w Sali Balowej Zamku Królewskiego odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy. 

Podczas mszy pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich – gdzie podczas Powstania znajdowało się jedno z najważniejszych wejść do kanałów – zabrzmiał hymn narodowy, a po nim odegrano na trąbce hejnał Warszawy. Zanim w asyście wojskowej przywołano bohaterów, prezydent Andrzej Duda zwrócił się do powstańców: „Jesteście solą ziemi tego miasta, jesteście solą ziemi tej Rzeczypospolitej, jesteście panteonem jego bohaterów. Jako prezydent Rzeczypospolitej chylę przed wami czoła także w imieniu Rzeczypospolitej i z całego serca dziękuję za tamto męstwo oraz za świadectwo dawane w czarnych czasach komunizmu i dzisiaj”. Andrzej Duda zaapelował do Polaków, żeby szanowali Ojczyznę i siebie nawzajem. Wskazał to jako najważniejszy obowiązek. „To jest wielkie przesłanie Powstania Warszawskiego. To jest przesłanie każdej rocznicy powstania” – mówił prezydent. Podkreślił też, że nie dzielimy powstańców na tych o lewicowych poglądach i prawicowych. „Mówimy o nich bohaterowie powstańczej Warszawy. Powstańcy warszawscy, nasi bohaterowie. Oni tego samego oczekują od nas” – powiedział Andrzej Duda.
Po prezydencie głos zabrali Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, oraz prezydent stolicy – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent podkreśliła rolę kobiet i dziewcząt w Powstaniu Warszawskim. „Nie bez znaczenia jest fakt, że warszawska Syrenka ma twarz uczestniczki powstania – poetki Krystyny Krahelskiej” – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy zacytowała księdza Józefa Tischnera, który powiedział, że gdyby miał wybrać jedną z najważniejszych wartości, to wybrałby wolność.
W homilii biskup polowy Józef Guzdek podkreślał znaczenie jedności. Duchowny mówił, że „możemy się spierać, ale musimy stać na gruncie prawdy i szanować godność drugiego człowieka. Różnice i spory nie mogą przysłonić dobra nadrzędnego, na które wskazują nam dziś warszawscy powstańcy – dobra narodu i Ojczyzny. Powstańczy czyn wzywa nas do narodowej jedności”. Hierarcha mówił także, że „przebaczenie i pojednanie musi być bardzo głębokie, aby zasypać coraz głębsze podziały”.

Podczas uroczystej sesji Rady Warszawy wręczono akty nadania godności Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy. Otrzymali je: Wanda Traczyk-Stawska, Wiesław Johann i Daniel Olbrychski. Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim „Pączek” i „Atma”, to działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, działaczka Społecznego Komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy. Wiesław Johann jest prawnikiem, nauczycielem akademickim, byłym dziennikarzem Polskiego Radia, obrońcą w procesach politycznych w latach 80-tych i sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Daniel Olbrychski to aktor filmowy i teatralny. Urodził się 27 lutego 1945 roku, jak sam o sobie mówi, jest rówieśnikiem Powstania Warszawskiego. O przyznaniu im honorowego obywatelstwa warszawscy radni jednogłośnie zdecydowali w czerwcu.

Polskie Radio od 1 sierpnia po raz kolejny włącza się w społeczną kampanię „BohaterON – włącz historię”, polegającą na pisaniu i wysłaniu kartek do powstańców warszawskich. Przez dwa miesiące słuchacze będą na antenach Polskiego Radia informowani o tym projekcie. Dyrektor Biura Programowego i Rozwoju Korporacyjnego Polskiego Radia, Paweł Kwieciński, podkreślił na konferencji rozpoczynającej drugą kampanię „BohaterON”, że zadaniem Polskiego Radia jest budowanie tożsamości i więzi międzypokoleniowych. Jego zdaniem, kampania skłania młodych ludzi do refleksji, „przed jakimi wyborami stanęli ich rówieśnicy, kiedy wymagała tego od nich historia, powinność, obowiązek”. Dyrektor Biura Programowego zaznaczył, że dla dzisiejszego pokolenia ważne jest, aby poznało wartości, którymi kierowali się powstańcy warszawscy. Projekt „BohaterOn” potrwa do 2 października.
Dzisiejsze uroczystości zamknął koncert „Chłopcy z tamtych lat” podczas którego zabrzmiały piosenki przedwojennej Warszawy: „Pałacyk Michla” czy „Warszawskie dzieci”. Ich wykonywcami byli: Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne, Aleksandra Kurzak, Gaba Kulka, Renata Przemyk, Marian Opania oraz Janusz Olejniczak. Muzyce towarzyszyła specjalna scenografia, której częścią były multimedialne obrazy przedwojennej Warszawy, niektóre pokazywane po raz pierwszy.

IAR/dko, jl, Magdalena Kowalewska/wyso/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520