Rozpoczął się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Rozpoczął się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

120 tysięcy wolontariuszy weźmie udział w 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – informują organizatorzy. W tym roku Wielka Orkiestra odbywa się pod hasłem „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

 

W 2017 r. Fundacja WOŚP zebrała ponad 100 milionów złotych, przeznaczając je m.in. na organizację samego Finału, w tym setek imprez, koncertów, a przede wszystkim zakup sprzętu medycznego oraz coroczny, odbywający się latem festiwal Przystanek Woodstock. Ten ostatni w poprzednich latach kosztował około 8 mln złotych. Budził jednak częste kontrowersje i zarzuty o propagowanie złych wzorców zachowań wśród młodzieży.

WOŚP jest w grupie największych fundacji w Polsce. Kumulując środki zebrane od początku działalności – to ponad 820 mln zł, w tej kategorii ustępuje m.in. kościelnemu Caritasowi, który prowadzi szereg akcji, między innymi Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy Program Stypendialny „Skrzydła”. W ramach tego ostatniego, w ciągu 10 lat, do 2016 roku na wsparcie biednych uczniów przeznaczono prawie 1,3 mld złotych. Wśród największych fundacji jest też z kwotą 130 mln złotych wydanych w 2016 roku Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Z kolei Fundacja Wiosna księdza Jacka Stryczka zajmująca się między innymi organizacją Szlachetnej Paczki, tylko w ramach tego programu pośredniczyła w przekazaniu pomocy o wartości blisko 50 mln złotych.

Partnerem wielu akcji charytatywnych jest również Polskie Radio. Obejmowało patronatem akcje organizowane m.in. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Caritas, „Szlachetną Paczkę” czy Fundację SOS Wioski Dziecięce.

W 2017 roku Polskie Radio angażowało się również we własne przedsięwzięcia charytatywne. Najwięcej, bo 900 tysięcy złotych, udało się uzbierać podczas grudniowych licytacji radiowej Trójki w ramach akcji „Święta bez Granic”. Podczas akcji „Choinki Jedynki” zebrano kwotę 140 tysięcy złotych, a w trakcie akcji wsparcia dla rodziny policjanta-antyterrorysty, który zginął na służbie 2 grudnia w Wiszni Małej, udało się zebrać ponad 140 tysięcy złotych. Łącznie podczas akcji Polskiego Radia na rzecz osób pokrzywdzonych – przez los, chorym, ofiarom klęsk żywiołowych – udało się zebrać ponad milion 300 tysięcy złotych.

IAR/wcześniej/MT/łp

COMMENTS

WORDPRESS: 0