W rosyjskich łagrach werbują terrorystów

W rosyjskich łagrach werbują terrorystów

W rosyjskich łagrach prowadzony jest werbunek do organizacji terrorystycznych. Informację taką przekazał deputowany Dumy Państwowej Adalbi Szchagoszew. Polityk rządzącej partii Jedna Rosja chce, aby w tej sprawie zorganizowano debatę z udziałem ministrów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Według danych, które przedstawił deputowany Adalbi Szchagoszew, wynika, że w rosyjskich łagrach odsiaduje kary pozbawienia wolności około 5 tysięcy osób skazanych za terroryzm. „Co najmniej tysiąc osób zajmuje się werbunkiem, także współwięźniów” – przekonuje polityk.

Szchagoszew poinformował, że zapraszał na posiedzenie komisji ds. bezpieczeństwa i walki z korupcją ministrów kilku resortów, ale odpowiedź potwierdzającą uzyskał jedynie od ministra sprawiedliwości. Wcześniej szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow potwierdzał, że w szeregach organizacji terrorystycznych działa kilka tysięcy Rosjan, pochodzących z rejonu Kaukazu, a także obywatele państw dawnego ZSRR, głównie z Azji Środkowej. W ostatnich dniach grudnia prezydent Władimir Putin podpisał poprawki zaostrzające kary za tak zwaną propagandę terroryzmu i wspieranie działalności terrorystycznej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/em/ gaj

COMMENTS

WORDPRESS: 0