Rosyjski rząd powołał nową agencję antydopingową

Rosyjski rząd powołał nową agencję antydopingową

Rosyjski rząd wydał w sobotę dekret na mocy którego powołano nową, niezależną od ministerstwa sportu agencję antydopingową. Laboratorium będzie teraz podlegać państwowemu uniwersytetowi w Moskwie.
Dotychczasowa agencja – RUSADA – została zawieszona w 2015 roku po głośnej aferze wywołanej raportem WADA, który pokazał jak funkcjonował „państwowy system dopingowy” w Rosji i jak wielka była jego skala. Efektem afery było m.in. zawieszenie Rosji w prawach członka IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych). Doprowadziło to do wykluczenia lekkoatletycznej reprezentacji Sbornej ze startu w ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich i tegorocznych mistrzostwach świata – tylko wybrani sportowcy mogą występować jako zawodnicy niezależni.
Powstanie nowego laboratorium jest częścią działań podjętych przez Moskwę dla zrehabilitowania swego systemu antydopingowego. W czerwcu WADA zezwoliła Rosji na stworzenie od podstaw nowego systemu pod nadzorem ekspertów, między innymi z agencji brytyjskiej (UKAD).

Naczelna Redakcja Sportowa PR / AG

COMMENTS

WORDPRESS: 0