9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Rosyjska prowokacja na cmentarzu w Katyniu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Skandaliczna tablica pojawiła się w centralnej części cmentarza katyńskiego. Umieszczono na niej informację o czerwonoarmistach jakoby zamęczonych w polskiej niewoli.

Inicjatorem ustawienia tablicy jest Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo – Historyczne, któremu przewodniczy minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski. To on wielokrotnie nazywał obozy, w których przetrzymywani byli radzieccy jeńcy z okresu wojny polsko – bolszewickiej, „obozami koncentracyjnymi”.
Tablica została ustawiona obok rekonstrukcji sowieckiego wagonu, takiego, jakimi przewożono na miejsce kaźni polskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu. Kilkadziesiąt metrów dalej znajdują się zbiorowe mogiły blisko 4,5 tysięca zgładzonych przez NKWD polskich żołnierzy. Na tablicy zamieszczono informację o 175 tysiącach czerwonoarmistów, którzy zostali wzięci do niewoli, w trakcie wojny polsko – bolszewickiej, a także adnotację, że 75 tysięcy z nich nie wróciło do domów.
„Te liczby są nieprawdziwe, a sam fakt ustawienia tej tablicy na cmentarzu w Katyniu jest oburzający” – powiedział Polskiemu Radiu szef sekcji polskiej stowarzyszenia Memoriał Aleksandr Gurianow. Tymczasem Władysław Kononow z Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo – Historycznego poinformował, że tablica ma zapowiadać powstanie centrum wystawowego, poświęconego tej tematyce. Ma ono zostać wybudowane do końca roku.
Na cmentarzu w Katyniu spoczywa blisko 4,5 tysiąca polskich oficerów zamordowanych na rozkaz Józefa Stalina. Wzięci do niewoli we wrześniu 1939 roku, po tym, gdy Armia Czerwona napadła na Polskę, byli przetrzymywani w obozach jenieckich. Na przełomie marca i kwietnia zaczęto wywozić ich do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w głowę. Choć Rosja oficjalnie przyznała, że zbrodni dokonało NKWD, to do dziś rosyjska Prokuratura uniemożliwia prawną rehabilitację polskich oficerów.

Maciej Jastrzębski/Moskwa, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520