Rosyjska Polonia obchodzi Święto Niepodległości

Rosyjska Polonia obchodzi Święto Niepodległości

Na polskich mogiłach w Rosji zapłoną dziś znicze. W ten sposób Polonia odda hołd bohaterom, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość Polski. W Moskwie środowiska polonijne z okazji Święta Niepodległości zorganizowały konkurs recytatorski, w którym udział wezmą dzieci i dorośli.

Groby polskich bohaterów, którzy w ciągu dwóch wieków walczyli o wolność i niepodległość Polski, można odnaleźć w każdym zakątku Federacji Rosyjskiej. W rosyjskiej ziemi spoczęli uczestnicy insurekcji kościuszkowskiej oraz powstań: listopadowego i styczniowego.
Pamiętają o nich przedstawiciele lokalnych wspólnot polonijnych. Szef sekcji polskiej stowarzyszenia Memoriał Aleksander Gurianow przypomina, że na terytorium Federacji Rosyjskiej jest też kilkaset miejsc, w których zostali zgładzeni polscy oficerowie, żołnierze i działacze Polskiego Państwa Podziemnego.
W Święto Niepodległości znicze zapłoną również w miejscach symbolicznych takich jak Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, gdzie w zbiorowych mogiłach spoczywa blisko 5 tysięcy polskich oficerów. Kolejnym miejscem pamięci jest Cmentarz Doński w Moskwie, gdzie znajdują się mogiły ostatniego dowódcy Armii Krajowej Leopolda Okulickiego – „Niedźwiadka” i Delegata Rządu na Kraj Jana Stanisława Jankowskiego. Obaj zostali skazani w stalinowskim procesie „szesnastu” i zamęczeni przez sowieckich oprawców.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzebski/Moskwa/kano

COMMENTS

WORDPRESS: 0