4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Rosja i Turcja zacieśniają współpracę gospodarczą i militarną.

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rosja i Turcja zacieśniają współpracę gospodarczą i militarną. Mówili o tym na wspólnej konferencji w Ankarze prezydenci obu krajów: Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan. Rosyjscy i tureccy komentatorzy podkreślają, że to pierwsza wizyta zagraniczna Władimira Putina po wygranych w marcu wyborach prezydenckich. W trakcie wspólnej konferencji prasowej prezydenci Rosji i Turcji podkreślali, że ich kraje łączą tak zwane duże projekty inwestycyjne.
Wskazali między innymi na budowę w Turcji rosyjskiej elektrowni atomowej i Gazociągu Tureckiego, który przebiegać będzie po dnie Morza Czarnego. Ta ostatnia inwestycja jest kluczowa dla Moskwy w związku z perspektywą dostaw błękitnego paliwa dla odbiorców w krajach Europy Południowej.
Pytany przez dziennikarzy o śledztwo dotyczące zamachu na byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala, Władimir Putin kolejny raz powtórzył, że Moskwa nie ma nic wspólnego z tą sprawą. -„Chcę do tego jeszcze dodać, że według międzynarodowych ekspertów przykładowo w 20 krajach świata mogą być produkowane podobne nerwowo – paraliżujące substancje” – oświadczył Władimir Putin.
Wielka Brytania po przeanalizowaniu informacji uzyskanych od specjalistów oraz danych wywiadowczych twierdzi, że za atak chemiczny na byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala odpowiedzialne są rosyjskie służby. W tej sprawie solidaryzują się z Londynem kraje Unii Europejskiej, w tym Polska oraz USA, Kanada, Norwegia, Ukraina i Australia. Dodatkowo niezależne rosyjskie media ujawniły, że środek paraliżujący użyty w ataku na Siergieja Skripala był produkowany w Rosji i w połowie lat 90-tych XX wieku mógł zostać sprzedany organizacjom przestępczym.
W trakcie konferencji prasowej w Ankarze turecki prezydent podkreślił doskonałą współpracę z Rosją w związku z realizacją kontraktu na dostawy rosyjskich kompleksów rakietowych S-400. Recep Tayyip Erdogan przypomniał, że Moskwa zgodziła się przyśpieszyć realizację umowy i dodał, że decyzja o zakupie uzbrojenia innego niż produkowane w krajach NATO, którego członkiem jest Turcja, była „samodzielną i przemyślaną”. Władimir Putin zapowiedział, że nie ma żadnych ograniczeń do przekazania Ankarze technologii produkcji kompleksów rakietowych S-400. Turcja już w ubiegłym roku deklarowała, że chce sama produkować tego typu systemy obrony powietrznej, ale władze Rosji nie wyraziły zgody. Turecko – rosyjską umowę krytykują państwa członkowskie NATO. W ocenie ekspertów Sojuszu Turcja zachowuje się nielojalnie wobec partnerów, a zakup rosyjskiego sprzętu, który nie jest kompatybilny z zachodnimi urządzeniami, może mieć negatywny wpływ na przyszłe, wspólne operacje wojskowe. Część ekspertów zwraca również uwagę, że Moskwa, proponując krajom członkowskim NATO sprzedaż uzbrojenia, próbuje w ten sposób rozbić jedność Sojuszu i osłabić jego możliwości obronne.Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520