9.4 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Rodzina dobrem narodowym?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Odbudowa zdrowej kondycji rodziny i wzmacnianie jej wartości jest kluczowym wyzwaniem dzisiejszych czasów – mówili zgodnie uczestnicy narodowej debaty o rodzinie zorganizowanej w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister Elżbieta Rafalska zapewniła, że polska rodzina jest od początku w centrum działań obecnego rządu. Przypomniała o wprowadzeniu wielu ważnych dla rodzin programów, takich jak Rodzina 500 Plus, Za Życiem, programy świadczeń rodzinnych, wsparcie rodzin wielodzietnych, czy poprawianie sytuacji na rynku pracy poprzez między innymi wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i podwyższanie płacy minimalnej. Przyszedł czas na wsparcie rodziny w systemie wartości – mówiła minister otwierając spotkanie. Dodała, że rodzina, zbudowana na trwałym małżeństwie jest obok wolności i suwerenności największym dobrem narodowym.
Ksiądz doktor habilitowany Paweł Landwójtowicz z Uniwersytetu Opolskiego zaznaczył, że bez zdrowej rodziny nie ma zdrowego społeczeństwa. Podkreślił, że rząd, wprowadzając różne programy wspierające rodzinę i zwalczając biedę i ubóstwo otworzył drogę do wzmacniania rodziny w aspekcie jej wartości.
Profesor Urszula Dudziak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego imienia Jana Pawła II zaznaczyła, że w rodzinach rodzi się więcej dzieci niż poza nią, dzięki czemu istnieje naród, społeczeństwo i cała cywilizacja. Poza tym w pełnej, zgodnej rodzinie dziecko uczy się ról męskich i żeńskich – dodała profesor Dudziak.
Marek Grabowski z Fundacji Mamy i Taty mówił, że szczególną ostoją rodziny jest trwałe małżeństwo. Tymczasem, jak wynika z danych GUS, wskaźnik rozwodów w miastach wynosi ponad 40 procent. Według Marka Grabowskiego konieczny jest powrót do modelu rozpraw pojednawczych, wprowadzenie małżeńskich mediacji i dobrego programu terapii dla par borykających się z problemami.
Uczestnicy debaty mówili o tym jak ważne jest pielęgnowanie miłości w rodzinie. Doktor Maria Ryś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiadała o swoich badaniach dotyczących tej kwestii. Kiedy pytano o dzieciństwo – czy mama cię kochała? padała odpowiedź – tak bardzo, a tata? – tak bardzo, a jak oceniasz dzieciństwo – tragicznie, wyrosłem jako człowiek bardzo zraniony bo rodzice się nie kochali – odpowiadali ankietowani.
Wszyscy uczestnicy podkreślali, że w rodzinie niezwykle ważna jest dojrzałość i odpowiedzialność. Poza tym, jak mówiła dr hab. Elzbieta Osewska, ważne jest skupienie się nie nad tym co posiadamy ale nad tym kim jesteśmy. Tymczasem często jesteśmy indywidualistami skupionymi tylko na sobie i swoich potrzebach. Taki indywidualizm buduje cały system egoizmu, egocentryzmu a przecież człowiek pozostaje w relacjach. Ważne jest by uczyć się już od dziecka budowania dobrych relacji z innymi w myśl prostej chrześcijańskiej zasady „kochaj bliźniego swego jak siebie samego”.
Społeczna dyskusja na temat budowania zdrowej, polskiej rodziny dopiero się rozpoczęła i będą następne spotkania – zapowiedziała minister Elzbieta Rafalska.
Uczestnicy debaty wysłuchali też listów skierowanych do nich przez prezydenta Andrzeja Dudę i premier Beatę Szydło. Prezydent i szefowa rządu zaznaczyli, że mocno wspierają polską rodzinę. Premier dodała, że dla rządu bardzo ważne jest dokładanie wszelkich starań, by rodzinom pomóc. Prezydent przypomniał słowa naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który nazwał rodzinę „szkołą bogatego człowieczeństwa”.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Sejmu, Senatu, wojewodowie, przedstawiciele nauki i różnych pomagających rodzinom fundacji i poradni terapeutycznych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520