12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Rocznica chrztu Polski w poznańskiej katedrze

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Arcybiskup Stanisław Gądecki w homilii podczas mszy dziękczynnej w 1050. rocznicę Chrztu Polski, mówił o znaczeniu tego wydarzenia i wzywał do wierności przyrzeczeniom składanym podczas tego sakramentu.

Eucharystia, której przewodził legat papieski kardynał Pietro Paroilin, odprawiona została w katedrze w Poznaniu. Wzięły w niej udział najważniejsze osoby w państwie, duchowni, a także poznaniacy zgromadzeni przed katedrą..
Metropolita poznański podczas homilii wskazywał na wagę Chrztu dla historii Polski. „Chrzest Mieszka I to wydarzenie źródłowe w dziejach Polski. Wydarzenie źródłowe dla tożsamości i duchowości naszego narodu. Wydarzenie, z którego nasz naród może obficie czerpać inspirację i natchnienie” – powiedział. Proces nawrócenia Mieszka I, który w imieniu państwa przyjął Chrzest, był powolny. Jednak – jak mówił arcybiskup Gądecki – przyniósł dobre owoce. „Nie da się odmówić także Mieszkowi sukcesów ewangelizacyjnych, będących owocem jego wierności – dzięki krzyżowi” – powiedział. Metropolita poznański podziękował papieżowi Franciszkowi za przekazane Polakom słowa wdzięczności i gratulacje z okazji jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zawierzył też Polskę Maryi: „Panno Święta, co jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie. Tobie powierzamy losy naszej Ojczyzny, każdej i każdego z Polaków w kraju i poza jego granicami” – powiedział na zakończenie homilii.
W imieniu papieża Franciszka uczestniczących we mszy pozdrowił kardynał Pietro Parolin. „To dla mnie wielka radość być z Wami dziś na mszy świętej tu – w tej starej i pięknej katedrze pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przywożę Wam gorące pozdrowienie i błogosławieństwo papieża Franciszka, który zapewnia Was o swojej duchowej bliskości i modlitwie” – zaznaczył legat papieski.
Po mszy delegacja władz państwowych i kościelnych złożyła wieńce na grobach pierwszych władców Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premier krzyże wykonane z drewna z wałów obronnych z grodu Mieszka I z 966 roku.

IAR/KAI/vey/dyd, foto Łukasz Gdak

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520