Rezydenci proszą parę prezydencką o mediacje

Rezydenci proszą parę prezydencką o mediacje

Protestujący lekarze-rezydenci proszą parę prezydencką o mediację z rządem. Wystosowali do Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy list, w którym przedstawiają swoje postulaty.

Szefowie Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy piszą, że „długie negocjacje z Ministerstwem Zdrowia, również z udziałem mediatora, a następnie rozmowa z Marszałkiem Senatu i w końcu z Panią Premier nie przyniosły oczekiwanych efektów”. Dodają, że zamiast przedstawienia propozycji konkretnych rozwiązań, w tym zwłaszcza precyzyjnego planu dojścia w ciągu 3 lat do właściwego poziomu finansowania publicznej ochrony zdrowia, usłyszeli od premier propozycję „utworzenia kolejnej komisji, której wynik prac nie jest pewny”. „Rząd karmi nas ciągle niekonkretnymi obietnicami, których przez 26 lat – od kolejnych rządów – otrzymaliśmy już bardzo wiele i żadna nie została spełniona” – czytamy w liście.
Wśród postulatów lekarze wymieniają: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8% PKB w ciągu 3 lat, likwidację kolejek do leczenia i diagnozowania, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego, likwidację zbędnej biurokracji w ochronie zdrowia oraz poprawę warunków pracy i płacy dla wszystkich zatrudnionych w ochronie zdrowia.
Medycy proszą prezydenta Andrzeja Dudę o mediacje, a do Agaty Kornhauser-Dudy zwracają się o wsparcie dla głodujących kolegów i wizytę w szpitalu, gdzie od 2 października prowadzony jest protest głodowy.

IAR/jj

COMMENTS

WORDPRESS: 0