7.9 C
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Rekord Joasi Jóźwik. Małgorzata Osiecka z medalem mistrzostw kraju

W weekend Toruń był lekkoatletyczną stolicą kraju. W piątek odbył się prestiżowy mityng Copernicus Cup, a od soboty trwa rywalizacja w czasie Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych.

W świecie lekkoatletyki w miniony weekend zdecydowanie wydarzeniem był piątkowy bieg na 800 metrów wychowanki Victorii Stalowa Wola Joanny Jóźwik. Podczas Copernicus Cup w Toruniu Joasia ustanowiła nowy halowy rekord Polski. Joasia, znakomicie poprowadzona na pierwszych 500 metrach przez Emilię Ankiewicz oraz niesiona żywiołowym dopingiem publiczności wytrzymała narzucone tempo i na mecie uzyskała fenomenalny wynik 1:59.29. Do tej pory posiadaczką najlepszego wyniku w hali w historii polskiej lekkoatletyki była Lidia Chojecka, która w 1999 uzyskała 1:59.99. Rezultat podopiecznej Andrzeja Wołkowyckiego to oczywiście wyśrubowany najlepszy wynik na świecie w sezonie 2017. – Sama bieżnia jest bardzo szybka, a do tego niósł mnie wspaniały doping toruńskich kibiców. Była do tego biegu doskonale przygotowana i udało się pobić rekord z czego jestem niezmiernie zadowolona. Bieg był bardzo ciężki, co było widać na mecie. – mówiła szczęśliwa nowo kreowana rekordzistka Polski Joanna Jóźwik. Podczas Copernicus Cup na starcie biegu na 1500 metrów zameldowała się Danuta Cieślak. Niestety, osłabiona przez chorobę Danusia dobiegła na metę na dziesiątym miejscu z czasem 4:16.93. [zdj 22677172 k27 l] Toruń od soboty jest także miejscem startów młodych lekkoatletów i lekkoatletek. Do poniedziałku trwają bowiem Halowe Mistrzostwa Polski U18 oraz U20. Pierwszy medal dla Victorii Stalowa Wola i to od razu z najcenniejszego kruszcu zdobyła Małgorzata Osiecka. Gosia zwyciężyła w biegu na 600 metrów rywalizacji juniorów młodszych z czasem 1:33.81. Jest to 70 złoty medal mistrzostw Polski jaki zdobyli zawodnicy Victorii Stalowa Wola od 1998 roku. Szymon Żywko został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu w biegu na 800 metrów juniorów z czasem 1:58.64. Agnieszka Dybka (Victoria) rywalizację na 1000 metrów U18 zakończyła z czasem 4:05.89 i zajęła 26. pozycję. W konkursie skoku w dal Jakub Gumiela (Victoria) zajął siódme miejsce z wynikiem 6.84 – to jego halowy rekord życiowy. Srebrny medal zdobył z kolei Szymon Zięba (UKS Tiki-Taka Kolbuszowa), który w biegu na 1500 metrów juniorów uzyskał swój halowy rekord życiowy – 4:00.40. W finałowym biegu na 3000 metrów juniorów Stanisław Lebioda (Victoria) zajął czwarte miejsce z czasem 8:50.94. W poniedziałek w porannej sesji wystartuje Małgorzata Cetnarska (chód 3000 metrów).