1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Reforma KRS coraz bliżej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Sejmie od rana trwa posiedzenie komisji sprawiedliwości poświęcone projektowi zmiany ustawie o KRS. Do jego drugiego czytania miało dojść w środę, jednak punkt ten został wycofany ze wstępnego harmonogramu obrad. Środowiska sędziowskie i opozycja wytykają niekonstytucyjność poszczególnych założeń projektu.

Pierwotnie komisja miała się zebrać 20 kwietnia, ale wtedy posiedzenie odwołał jej przewodniczący, Stanisław Piotrowicz z PiS, motywując to faktem „wypadnięcia” z sejmowego harmonogramu II czytania projektu. Wtorkowe, poranne obrady, rozpoczęły się od odrzucenia przez posłów partii rządzącej wniosku Nowoczesnej i PO o wysłuchanie publiczne projektu ustawy. – Nie słyszałem, poza nielicznymi przypadkami, by ktoś kwestionował konstytucyjność projektu o KRS – powiedział przewodniczący komisji, czym naraził się posłom opozycji na zarzuty o hipokryzję. Barbara Dolniak z Nowoczesnej złożyła nawet wniosek o odrzucenie projektu, ale i ten przepadł głosami polityków PiS.

Odrzucają oni również wszystkie poprawki zgłaszane przez posłów opozycji. – Na tym polega demokracja, rządzi ten, kto ma większość – argumentowała Krystyna Pawłowicz. Niekonstytucyjność poszczególnych założeń projektu przygotowanego w ministerstwie sprawiedliwości, a zaakceptowanego przez rząd, zgłaszali eksperci Biura Analiz Sejmowych, RPO sędziowie sądów okręgowych, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także OBWE, zalecając odstąpienie od przyjęcia projektu. Opinia biura jest skrajnie nieprofesjonalna i pełna merytorycznych błędów – oceniał odpowiadający za projekt Zbigniew Ziobro. Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości skierował w kwietniu do Trybunału Konstytucyjnego wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją obowiązującej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Gdy ten wykaże ich niekonstytucyjność, może to być dla rządzących argument za przyjęciem kolejnych, budzących wątpliwości zapisów. – Wyroki polskich sądów mogą być przestać uznawane w Europie – ostrzega rzecznik KRS, Waldemar Żurek. Najwięcej kontrowersji budzi wygaszenie kadencji członków obecnej Radypomysł ten nie podoba się też prezydentowi Andrzejowi Dudzie, o czym publicznie informował jego rzecznik.

Maciej Deja AIP, Fot. PolskaPress

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520