Putin i Trump przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie Syrii

Putin i Trump przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie Syrii

Prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych przyjęli wspólne oświadczenie dotyczące sytuacji w Syrii – poinformował Kreml. Władimir Putin i Donald Trump spotkali się na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku w Wietnamie.

Z informacji przekazanych przez stronę rosyjską wynika, że Rosja i Stany Zjednoczone utrzymają kanały łączności wojskowej pozwalające na zapobieganie incydentom w trakcie operacji antyterrorystycznych prowadzonych na terytorium Syrii.
Jak wynika z doniesień rosyjskich agencji informacyjnych, prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych przeprowadzili krótką rozmowę w kuluarach wietnamskiego szczytu. W tym czasie zgodzili się przyjąć wspólne oświadczenie, dotyczące konfliktu zbrojnego w Syrii. Według agencji TASS, dokument został przygotowany przez rosyjskich i amerykańskich ekspertów. Jego treść zaakceptowali szefowie dyplomacji obu krajów: Siergiej Ławrow i Rex Tillerson. „Oświadczenie było specjalnie przygotowane dla Władimira Putina i Donalda Trumpa” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Z informacji przekazanych przez stronę rosyjską wynika, że Putin i Trump postanowili podtrzymać wojskowe kanały łączności gwarantujące bezpieczeństwo siłom zbrojnym Rosji i USA, działającym na terytorium Syrii. W przyjętym oświadczeniu znalazły się także gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich armii, które walczą w Syrii przeciwko oddziałom organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (ISIS)
Kreml poinformował, że prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych uzgodnili, że będą podejmować wspólne wysiłki w walce przeciwko ISIS aż do jego pokonania. Putin i Trump potwierdzili także niepodległość, niezależność i terytorialną integralność Syrii. Ponadto Moskwa i Waszyngton wezwały wszystkie strony syryjskiego konfliktu do wzięcia aktywnego udziału w procesie pokojowym w Genewie. Strony rosyjska i amerykańska zgodziły się, że „nie ma militarnego rozwiązania” dla konfliktu w Syrii.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/RT/kano

COMMENTS

WORDPRESS: 0