1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

„Przyjaciele spójności”. Premier Morawiecki w Bratysławie na unijnym szczycie ds. budżetu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Słowacji mówi o konieczności wynegocjowania „ambitnego” budżetu unijnego, z kolei wiceszef Komisji Europejskiej chciałby przyjęcia wieloletnich ram finansowych w przyszłym roku. Przedstawiciele 16 unijnych państw i Komisji Europejskiej spotkali się w Bratysławie na Szczycie Przyjaciół Spójności, aby przedyskutować budżet Wspólnoty po 2020 roku. Polskiej delegacji przewodniczy premier Mateusz Morawiecki.

„Przyjaciele spójności”, to grupa krajów postulujących utrzymanie środków unijnych na spójność i Wspólną Politykę Rolną na poziomie porównywalnym do obecnego.

Gospodarz szczytu, premier Słowacji Peter Pellegrini podkreślił, że zwołał spotkanie przywódców na 2 tygodnie przed posiedzeniem Rady Europejskiej, która zajmie się unijnymi wydatkami. Słowacki premier opowiedział się za „ambitnym i zrównoważonym budżetem”. Jak podkreślił, intencje „przyjaciół spójności” wyrazi wspólna deklaracja.

„Celem deklaracji jest pokazanie jedności wśród jak największej liczby krajów. Powinniśmy mieć pozytywną narrację, potrzebujemy silnego i nowoczesnego budżetu europejskiego. Deklaracja powinna zdecydowanie obejmować całe wieloletnie ramy finansowe, a nie tylko poszczególne polityki. Brzmienie deklaracji nie powinno być dzielące, powinno respektować nasze narodowe stanowiska” – argumentował Peter Pellegrini.

Z kolei wiceszef Komisji Europejskiej Maros Sefcovic mówił o konieczności wynegocjowania realistycznego budżetu. Przekonywał, że propozycja Komisji jest wyważona. „Objęliśmy wszystkie zakątki Europy, upewniając się, że nie będziemy stawiać jednego państwa przeciw drugiemu albo jednego regionu przeciw drugiemu. Myślę, że to zadanie dla nas wszystkich, aby osiągnąć kompromis między ambicją, a realizmem i utrzymać realistyczny budżet tak, aby polityka spójności pozostała najsilniejszym europejskim narzędziem inwestycyjnym” – mówił unijny komisarz. Maros Sefcovic ocenił również, że osiągnięcie porozumienia budżetowego w przyszłym roku byłoby bardzo pomocne.

Zgodnie z zaproponowanym przez Komisję podziałem środków, Polska miałaby otrzymać 64 miliardy euro z funduszy spójności – o 19,5 miliarda euro mniej niż obecnie. Cięcia dotknęłyby także dopłat dla rolników i środków na rozwój obszarów wiejskich.

Polski rząd sprzeciwia się takim zapisom. Do przyjęcia budżetu wymagana jest jednomyślność unijnych krajów. Za 2 tygodnie w Brukseli przywódcy państw Wspólnoty omówią kalendarz prac nad nowym budżetem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros-Bratysława/wk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520