9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Prokuratura zbada sprawę wstrzymania publikacji wyroku TK

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokuratura zbada sprawę wstrzymania publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zawiadomienie złożyła osoba prywatna po tym, jak Kancelaria Premiera ogłosiła swoją decyzję.
Szefowa kancelarii Beata Kempa w piśmie do przewodniczącego TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego oświadczyła, że publikacja wyroku z 3 grudnia w Dzienniku Ustaw została wstrzymana, ponieważ orzeczenie zostało wydane przez niewłaściwie obsadzony sąd, a zatem jest nieważne. Beata Kempa wyjaśnia, że Trybunał powinien obradować w tzw. składzie pełnym, a więc z udziałem co najmniej dziewięciu sędziów, tymczasem w rozprawie wzięło udział pięciu sędziów.
Szefowa KPRM argumentuje, że Trybunał orzeka w pełnym składzie w sprawach „o szczególnej zawiłości bądź doniosłości”, i za taką został uznany wniosek posłów PiS w sprawie czerwcowej ustawy o TK. Wniosek PiS wycofał, ale tej samej treści pismo złożyła potem do Trybunału Platforma Obywatelska.
Przemysław Nowak z Prokuratury Okręgowej poinformował, że śledczy analizują przepisy i zdecydują, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Byłaby to przesłanka, która może skutkować wszczęciem postępowania. Zawiadamiający wskazał artykuł 231 kodeksu karnego, prokuratura zgadza się z tą wstępną kwalifikacją i w tym kierunku prowadzi postępowanie sprawdzające- mówił Nowak. Artykuł ten dotyczy przestępstwa urzędniczego; niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Jest ono zagrożone karą do 3 lat więzienia.
Prokuratura zwróciła się do Rządowego Centrum Legislacji, odpowiedzialnego za publikowanie wyroków TK w Dzienniku Ustaw.
Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożyła też Platforma Obywatelska. Tomasz Siemoniak powiedział, że PiS idzie na wojnę z państwem prawa. „Nie może być tak, że urzędnik decyduje, czy można opublikować wyrok, czy nie” – dodał.
Prezes PSL-u Władysław Kosiniak – Kamysz nazywa sprawę „totalną demolką konstytucji pogłębioną decyzjami nie tylko prezydenta, większości parlamentarnej, ale również rządu pani Beaty Szydło”. Jego zdaniem, w Polsce są dziś zagrożone prawa obywatelskie.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS mówi natomiast, że trzeba poczekać na odpowiedź prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego. „W tej chwili nie ma przymusu, żeby ten wyrok publikować. Jest projekt zmiany legislacyjnej, która umożliwi wydłużenie tego okresu. Przeprowadzenie tego projektu mieści się w dopuszczalnym czasie” – mówił Terlecki. Jak dodał, decyzję podejmie Sejm.
3 grudnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że poprzedni Sejm powołał w czerwcu trzech sędziów zgodnie z konstytucją, dwóch – niezgodnie. Posłowie przyjeli wówczas ustawę o TK, zgodnie z którą powołano pięciu nowych sędziów, w tym – co wzbudziło największe kontrowersje – dwóch przed upływem ich kadencji.

IAR/dw/magos

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520