9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Jest projekt budżetu UE 2021-2027, dochód narodowy kluczowym kryterium

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Europejska zaakceptowała projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027, który ma wynieść niecałe 1,3 biliona euro. Komisarze wprowadzili jeszcze zmiany do ustaleń szefów gabinetów. Na spójność gospodarczą i społeczną przewidziano 373 miliardy euro, na politykę rolną, włączając płatności i pieniądze na rozwój obszarów wiejskich, a także na rybołówstwo przewidziano 372 miliardy euro. Będą cięcia w polityce spójności i w rolnictwie w całej Unii, ale mniejsze niż ogłaszano – kilkuprocentowe w porównaniu z obecnym budżetem.

Oszczędności są związane z Brexitem i brakiem brytyjskiej składki do unijnego budżetu wynoszącej rocznie około kilkunastu miliardów euro oraz z nowymi celami – polityką migracyjną i obronną.
Podziału pieniędzy na poszczególne kraje, czyli tak zwanych kopert narodowych, jeszcze nie ma, bo będą one znane dopiero wtedy, kiedy Komisja ustali kryteria przyznawania unijnych funduszy. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że licząc szacunkowo na podstawie obecnych kryteriów z drobnymi korektami, Polska ma otrzymać od ośmiu do dziesięciu miliardów euro mniej.

Dziś Komisja poinformowała, że dominującym kryterium ma być, tak jak obecnie, dochód narodowy brutto, na czym zależało Polsce. Ale Komisja dodaje, że pod uwagę brane będą też: poziom zatrudnienia, kwestie klimatyczne oraz przyjmowanie i integracja migrantów.

W obecnym budżecie na lata 2014-2020, licząc w cenach bieżących, Polska ma otrzymać 82 miliardy euro z polityki spójności oraz 31 miliardów euro z polityki rolnej.

Szef Komisji Europejskiej powiedział, że projekt nowego budżetu Unii jest ambitny i zbilansowany i że praworządność ma być ważną jego częścią. Jean-Claude Juncker przedstawił w Parlamencie Europejskim założenia wydatków na lata 2021-2027.

Nowy budżet, zgodnie z propozycją Komisji, będzie relatywnie większy niż obecny, ale pieniędzy nie będzie więcej, bo inny jest dochód narodowy, zabraknie też brytyjskiej składki z powodu Brexitu. Będą również nowe cele – polityka obronna i migracyjna i dlatego zdecydowano się na cięcia w polityce spójności o 7 procent i w rolnictwie o 5 procent. Nowością w nowym budżecie będzie powiązanie funduszy z praworządnością. Komisja Europejska przygotowała projekt osobnego rozporządzenia w tej sprawie. Szef Komisji powiedział w Europarlamencie, że poszanowanie praworządności jest niezbędnym warunkiem zdrowego zarządzania finansami i efektywnego wdrażania budżetu. „Dlatego proponujemy osobny mechanizm. Jest on ogólny, nie odnosi się do żadnego z państw członkowskich konkretnie, ale będzie ważną częścią przyszłej architektury finansowej” – dodał Jean-Claude Juncker.

 

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/kry

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka,Bruksela/em/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520