1.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Program 500 plus. Dziadkowie nie dostali 500+ dla wnuczki… Program niezgodny z konstytucją?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że zasady przyznawania 500+ są niezgodne z Konstytucją. To wyrok ws. odmowy wypłaty świadczenia.

Sprawa dotyczy dziadków, którzy w marcu tego roku zostali opiekunami dziewczynki, ponieważ jej ojcu odebrano prawa rodzicielskie, a matce władzę rodzicielską ograniczono. Sprawę jako pierwsza opisała Gazeta Wyborcza. Starsze małżeństwo postanowiło starać się o dodatek 500+. Tym bardziej, że rodzina spełnia kryteria finansowe, aby pieniądze otrzymać. Prezydent Łodzi jednak odmówiła wypłaty świadczenia.

Magistrat zapewnia, że zgodnie z zapisami ustawy, tylko taką decyzję można było podjąć. – W myśl ustawy świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka – mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. – Ilekroć w ustawie jest mowa o opiekunie faktycznym dziecka, oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie (adopcję – red.) dziecka. A dziadkowie nie wystąpili. Życie raz jeszcze pokazało, że pisze scenariusze, których ustawodawca nie przewidział. Mamy do czynienia z luką w prawie – dodaje rzecznik. Dziadkowie dziewczynki jednak nie odpuścili i zaskarżyli odmowę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO podtrzymało jednak decyzję władz miasta.

Dlatego dziadkowie sprawę skierowali do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. I w tej instancji znaleźli sprzymierzeńca. WSA orzekł, że odmowa wypłaty świadczenia jest niezgodna z Konstytucją i konwencją o prawach dziecka. Sędziowie zwrócili uwagę, że każde dziecko pozbawione opieki rodziców ma prawo do pomocy państwa. W sytuacji, w której znajdują się dziadkowie, według sądu, mogą starać się o przyznanie świadczenia 500+. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W opublikowanym oświadczeniu resort zaznacza, że w przypadku dziadków „powinna zostać ustanowiona piecza zastępcza w formie rodziny zastępczej w osobie dziadków”. Wtedy rodzina otrzyma świadczenie. Ponadto ministerstwo zaznaczyło, że sądy nie są uprawnione do stwierdzania zgodności lub niezgodności przepisów ustaw z Konstytucją. Od tego jest Trybunał Konstytucyjny. Wyrok WSA w Łodzi, jaki zapadł w tej sprawie, jest nieprawomocny. Prawo do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ma łódzkie SKO.

 

Jacek Losik (aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520