Prezydent złożył kwiaty przy Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych

Prezydent złożył kwiaty przy Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Spoczywają tam szczątki bohaterów podziemia niepodległościowego, odnalezione podczas prac ekshumacyjnych na „Łączce” i zidentyfikowanych.

W tym tygodniu Zespół Instytutu Pamięci Narodowej odkrył na „Łączce” Wojskowych Powązek w Warszawie kolejne szczątki prawdopodobnie około 14 żołnierzy drugiej konspiracji, zabitych przez komunistów w latach 40. i 50. w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej.
W poniedziałek ekipa profesora Krzysztofa Szwagrzyka odnalazła pierwszą jamę, w której spoczywa osoba prawdopodobnie stracona w mokotowskiej katowni UB.
Nowa sekwencja to w sumie 7 jam grobowych. W jednej z nich są 2 szkielety, a inna jest zbiorowa, według wstępnych szacunków znajduje się tam przynajmniej 7 szkieletów. Są częściowo zniszczone. Zły stan szczątków to efekt prac sprzętu ciężkiego, który w latach 80. przygotowywał teren kwater Ł i Ł2 pod współczesne pochówki. Groby z lat 80. zostały jednak przeniesione, dzięki czemu eksperci IPN mogli w połowie kwietnia rozpocząć kolejny etap prac poszukiwawczych.
Prace na „Łączce” mają potrwać do końca czerwca. Przed rozpoczęciem działań, eksperci IPN szacowali, że do odnalezienia pozostało około stu ofiar komunistycznego terroru. Specjaliści mają nadzieję na odnalezienie szczątków działaczy podziemia niepodległościowego – rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” czy pułkownika Łukasza Cieplińskiego „Pługa”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR, Fot. Polskapress

COMMENTS

WORDPRESS: 0