10.3 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Prezydent zgłosił do marszałka Sejmu ustawę zmieniającą ustawę o KRS. „Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent zgłosił do marszałka Sejmu ustawę zmieniającą ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt przewiduje wybór członków Rady przez większość trzech piątych Sejmu. Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli jego projekt nie zostanie uchwalony.

„Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS” – powiedział w czasie specjalnego oświadczenia w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.
Jak powiedział prezydent, korzystając ze swojej prerogatywy jaką jest inicjatywa ustawodawcza, złożył „bardzo krótką, składającą się z dwóch przepisów, gdzie jest jasno i wyraźnie powiedziane, że członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa Sejm będzie wybierał większością trzech piątych głosów”.
Projekt ma zapobiec – jak powiedział prezydent – temu, że KRS jest upartyjniona przez jedno ugrupowanie. Podkreślił, że jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby w Sejmie jedno ugrupowanie miało 3/5 głosów. Andrzej Duda zaznaczył, że widzi potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości: Krajowej Rady Sądownictwa, zgadza się z zasadniczymi kierunkami tej reformy. Prezydent jest też przekonany, że potrzebna jest także reforma Sądu Najwyższego. 
Prezydent powiedział, że – jego zdaniem – Polacy nie są zadowoleni z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i „wymaga on zmian”. Dodał jednak, że wymiar sprawiedliwości wymaga mądrej i spokojnej reformy. 
Na stronie internetowej prezydenta pojawił się już plik z projektem zmian. Do artykuł pierwszego ustawy dopisano: „Sejm wybiera członków Rady spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów”. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. W uzasadnieniu czytamy, że „reprezentatywność Krajowej Rady Sądownictwa i jej społeczna akceptacja to właściwości zapewniające realizację jednego z najważniejszych praw człowieka gwarantowanych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, jakim jest prawo do sądu, realizowane przez bezstronny, niezawisły, niezależny i sprawiedliwy sąd”.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym. Projekt – zgłoszony przez grupę posłów PiS – zakłada między innymi wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego z wyjątkiem tych sędziów, którzy zostaną wskazani przez Krajową Radę Sądownictwa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/eczesn./mile/gaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520