12.9 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Prezydent do uczestników obchodów 74. rocznicy powstania w obozie zagłady w Treblince: Musimy zawsze pamiętać o tym, co tutaj się stało

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Musimy zawsze pamiętać o tym, co tutaj się stało – napisał do uczestników obchodów 74. rocznicy powstania w obozie zagłady w Treblince prezydent. – Nie wolno nam zamykać oczu, nie wolno nam nigdy zapomnieć – podkreślił Andrzej Duda.

W liście prezydent przypomniał, że w Treblince, zgładzonych zostało przeszło 800 tysięcy Żydów. „Tu śmierć ponieśli żydowscy mieszkańcy Warszawy oraz wielu innych miejscowości na Mazowszu i Podlasiu, a także Żydzi – obywatele Niemiec i Austrii, Czech i Słowacji, Jugosławii i Grecji. Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu państwa i narodu polskiego z czcią pochylam czoło, składając hołd pamięci wszystkich ofiar Holokaustu” – napisał Andrzej Duda. 
Prezydent przypomniał, że 75 laty rozpoczęła się Akcja Reinhardt, której celem była zagłada narodu żydowskiego. „To największe w dziejach ludobójstwo zaplanowały i przeprowadziły władze III Rzeszy. W okupowanej przez hitlerowców Polsce – na ziemi Polin, która przez tysiąc lat była dla Żydów bezpiecznym, gościnnym domem – Niemcy zbudowali fabryki śmierci” – podkreślił Andrzej Duda.
Dziś w Treblince upamiętniono ofiary nazistowskich zbrodni. „Musimy zawsze pamiętać o tym, co tutaj się stało. Chcemy zwłaszcza, byśmy i my, współcześni, i każde następne pokolenie dobrze rozumieli przyczyny tej tragedii. Jest to konieczne, abyśmy umieli skutecznie zapobiegać zjawiskom, które w zalążku niosłyby groźbę jej powtórzenia. Dlatego niepodległa Polska pielęgnuje i czci pamięć o ofiarach Zagłady również po to, aby do podobnej zbrodni nie doszło już nigdy więcej” – napisał Andrzej Duda.
74 lata temu doszło do zbrojnego buntu więźniów w hitlerowskim obozie zagłady w Treblince. Wzięło w nim udział kilkuset więźniów. Podpalili niektóre budynki obozowe, nie udało im się jednak zniszczyć komór gazowych. Tylko niewielka część powstańców posiadała broń i amunicję, którą wynieśli ze zbrojowni SS. Do więźniów próbujących przedostać się przez ogrodzenie strzelano z wież strażniczych. Większość z uciekających zabito. Zginęło około 800 więźniów, dwustu udało się zbiec, z których wojnę przeżyło około 70. 
W końcu sierpnia 1943 roku, w związku ze zbliżającym się końcem akcji Reinhardt, Niemcy rozpoczęli stopniową likwidację obozu i zacieranie śladów zbrodni. W listopadzie teren Treblinki II został zaorany, obóz przestał istnieć. Łącznie w obozie zagłady w Treblince zamordowano około 800 tysięcy osób, w większości Żydów. Pod względem liczby ofiar Treblinka II była drugim – po Auschwitz-Birkenau – obozem zagłady w okupowanej Europie w czasie II wojny światowej.

iar / gaj/to/
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520