10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Prezydent: Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zmienia polskiego prawa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zmienia polskiego prawa- mówił w TVP Info prezydent Andrzej Duda. „To nie jest tak, że to postanowienie obowiązuje i zmienia polskie prawo. W tym postanowieniu jest wyraźnie napisane, że ono zobowiązuje Polskę do podjęcia określonych działań”- podkreślał prezydent. 
19 października wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożyła środki tymczasowe na nową ustawę o Sądzie Najwyższym. W praktyce oznacza to przywrócenie do pracy sędziów, którzy zostali zwolnieni i na mocy ustawy przeszli na emeryturę.
Prezydent Andrzej Duda mówił, że teraz trzeba znowelizować ustawę. „Tylko również trzeba zwrócić uwagę na to, że jeżeli będzie nowelizacja ustawy, to w zasadzie będzie tak jakby wyrok zapadł. Bo to jest sprawa wątpliwa, dlatego, że pani sędzia, która to postanowienie wydała, de facto nakazuje dokonać takich działań, które są praktycznie rzecz biorąc rozstrzygnięciem sprawy.” – powiedział prezydent.
„Więc to jest specyfika tego niby zabezpieczenia, ale zostało ono wydane i czekam przede wszystkim na to co zostanie zaproponowane przez stronę rządową w wyniku analizy tego postanowienia i z tego co wiem prace w tej chwili już trwają i ja podchodzę do tego bardzo spokojnie, trzeba będzie to dokładnie przeanalizować.” – mówił Andrzej Duda i dodał, że sprawa nadal się toczy, nie ma jeszcze jej rozstrzygnięcia i to trzeba mieć na uwadze.
Prezydent Andrzej Duda przypomniał również, że strona rządowa zapowiedziała, iż to postanowienie będzie realizowane.
Według nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, sędziowie, którzy ukończyli 65 lat przechodzą w stan spoczynku. Wśród nich jest pierwsza prezes Sądu. Zmiany w sądownictwie krytykują polska opozycja oraz Komisja Europejska.
16 listopada odbędzie się rozprawa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym.
Wstępne postanowienie wiceprezes Trybunału ogłosiła po analizie skargi Komisji Europejskiej na Polskę. Bruksela uznała, że ustawa o Sądzie Najwyższym łamie unijne prawo. Władze w Warszawie krytykowały tę wstępną decyzję, mówiły, że została wydana bez zapoznania się z polskimi argumentami.
Podczas rozprawy, Polska i Komisja Europejska przedstawią swoje racje – za i przeciw – tak zwanym środkom tymczasowym. Na podstawie tego wysłuchania unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi postanowienie. Będzie ono ostateczne, bez możliwości odwołania.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/sp/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520