Prezydent Duda: Sukces polskiego sportowca to także sukces naszego państwa na arenie międzynarodowej.

Prezydent Duda: Sukces polskiego sportowca to także sukces naszego państwa na arenie międzynarodowej.

Prezydent Andrzej Duda włącza środowiska sportowe w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości na Stadionie Narodowym w Warszawie Andrzej Duda przekazał związkom sportowym specjalne puchary, o które w tym roku walczyć będą zawodnicy w różnych dyscyplinach. 

Prezydent podkreślił znaczenie sportu w funkcjonowaniu narodu i państwa. Dodał, że każde państwo, które jest silne bądź ma ambicje, by być państwem liczącym się w świecie, inwestuje w sport. I dlatego – jak przekonywał Andrzej Duda – sukces polskiego sportowca to także sukces naszego państwa na arenie międzynarodowej.
„Państwo także budujecie ten potencjał Rzeczypospolitej, czy to jako jeszcze wciąż czynni sportowcy, czy jako działacze sportowi, trenerzy, czy wspierający rozwój polskiego sportu i sportowe wychowanie młodzieży. Jestem za to ogromnie wdzięczny, macie państwo wielki dorobek i wkład w to stulecie, chcę to z całą mocą podkreślić” – powiedział prezydent.
Andrzej Duda przekazał też przedstawicielom ponad 80 związków sportowych specjalne trofea, które mają być wręczane zwycięzcom specjalnych zawodów o Puchar Prezydenta RP. „Niech te puchary będą przede wszystkim dla dzieci i młodzieży – niech będą pokazaniem tego, że sport jest doceniany, że jest ważny z punktu widzenia niepodległej, suwerennej, wolnej Polski, która jest Polską dumną i z której my wszyscy jesteśmy tak bardzo dumni” – zaapelował prezydent.
Trzykrotna mistrzyni olimpijska Irena Szewińska podkreślała, że szczególnie dekoracje medalowe na igrzyskach przepełniały ją dumą i szczęściem. Lekkoatletyczna mistrzyni wspominała, że na igrzyskach olimpijskich w Montrealu zapytano ją na konferencji prasowej o to, dla kogo zdobyła złoty medal. „Powiedziałam, że dla siebie, dla swojego klubu – Polonii Warszawa, dla swojego miasta – Warszawy, dla Polski i dla rozsianej na całym świecie Polonii. Chcę podkreślić, że sport ma to do siebie, że przyciąga i łączy ludzi” – mówiła Irena Szewińska.
Uczestnicy dzisiejszej uroczystości na Stadionie Narodowym wpisali się również do pamiątkowej księgi wydanej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Towarzyszy ona wszystkim uroczystościom, w których w jubileuszowym roku bierze udział prezydent Andrzej Duda.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/K. Darmoros & S. Białek/ kry

COMMENTS

WORDPRESS: 0