Prezydent Duda rozpoczął wizytę na Węgrzech

Prezydent Duda rozpoczął wizytę na Węgrzech

Prezydent rozpoczął wizytę na Węgrzech. Andrzej Duda weźmie udział w dwudniowym spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w miejscowości Szekszard (czyt.: seksard). Rozmowy zaplanowano na jutro i na sobotę.
Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą rozmawiać przede wszystkim o sytuacji na Bałkanach Zachodnich. Do tej pory Słowenia i Chorwacja stały się członkami Unii Europejskiej, a kraje takie jak Albania, Serbia, Czarnogóra i Macedonia mają status kandydata. Węgry są jednym z unijnych krajów najbardziej zainteresowanych rozszerzaniem Wspólnoty o kolejne państwa bałkańskie, stąd temat pojawi się w czasie rozmów.
Prezydenci mają też dyskutować o sprawach związanych z cyfryzacją, w tym z nowoczesnymi technologiami w gospodarce. Według zapowiedzi polskich dyplomatów, w czasie spotkania ma się ponadto pojawić się kwestia ekologii.
Wiadomo też, że w kuluarowych rozmowach mogą być poruszane najważniejsze bieżące sprawy unijne, w tym przede wszystkim negocjacje Brukseli z Londynem w sprawie warunków Brexitu.
Spotkania prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej organizowane są corocznie. W ubiegłym roku politycy rozmawiali w Łańcucie i Rzeszowie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Budapeszt/em/wkrz

COMMENTS

WORDPRESS: 0