Prezydent Duda o przyjmowaniu imigrantów

Prezydent Duda o przyjmowaniu imigrantów

Prezydent  RP Andrzej Duda sprzeciwia się przymusowej relokacji imigrantów w Polsce. Na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem podkreślił, że nasz kraj jest otwarty na przybyszów z innych krajów, ale tych, którzy chcą przyjechać dobrowolnie.
„Jeżeli ktoś chce, może do Polski przyjechać. Jeżeli ktoś chce w Polsce pozostać, może zgodnie z obowiązującymi zasadami w Polsce pozostać” – powiedział prezydent. Podkreślił, że „nikogo nie przywozimy i nikogo nie zatrzymujemy siłą”. Wyraził też zadowolenie, że podobne stanowisko prezentuje rząd.
Andrzej Duda dodał też, że stoi na stanowisku, iż w sprawie docierających do państw Unii Europejskiej uchodźców z rejonów ogarniętych wojną kluczowa jest pomoc w tych właśnie miejscach. Zdaniem prezydenta, to może być sposób na rozwiązanie kryzysu imigracyjnego.
Komisja Europejska w tym tygodniu ponownie zagroziła Polsce postępowaniami za odmowę przyjęcia uchodźców. Chodzi o uciekinierów, którzy przebywają w obozach w Grecji i we Włoszech. Także Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie Unii do wypełnienia zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców.
Tymczasem minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak potwierdził wczoraj, że Polska podtrzymuje swój sprzeciw wobec przymusowego przyjmowania uchodźców. Nie zgadza się też, by w nowym unijnym prawie azylowym znalazł się zapis o automatycznym i obowiązkowym przyjmowaniu uchodźców.

IAR/jj

COMMENTS

WORDPRESS: 0