1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Prezydent Duda z małżonką powrócili z Danii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Para prezydencka zakończyła dwudniową wizytę w Danii. Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką na pokładzie wylądował wieczorem w podkrakowskich Balicach.
Głównymi tematami rozmów i wystąpień prezydenta w Danii były warszawski szczyt NATO, planowana budowa gazociągu Baltic Pipe a także polsko-duńska współpraca gospodarcza.
Wczoraj prezydent wziął udział w Polsko-Duńskim Forum Biznesu. Następnie rozmawiał z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem i ministrem spraw zagranicznych tego kraju Kristianem Jensenem.

Po rozmowach z szefem duńskiego rządu prezydent zadeklarował, że powstanie gazociągu Baltic Pipe do 2022 roku byłoby optymalnym rozwiązaniem. Planowany rurociąg miałby połączyć Polskę i Danię, i umożliwiłby dostawy błękitnego paliwa do Polski z szelfu norweskiego.
Także w czwartek polski prezydent został przyjęty na prywatnej audiencji u królowej Danii Małgorzaty II. Natomiast Pierwsza Dama odbyła spotkania w kopenhaskiej siedzibie ONZ, między innymi z wicedyrektor UNICEF-u Shanelle Hall. Para prezydencka wzięła też udział w ceremonii odsłonięcia tablicy poświęconej Lucjanowi i Annie Masłochom, polsko-duńskiemu małżeństwu zaangażowanemu w ruch antyhitlerowski.
Dzisiaj na Uniwersytecie Kopenhaskim prezydent wygłosił wykład „Odliczanie przed Szczytem NATO w Warszawie: jaka jest przyszłość bezpieczeństwa europejskiego?”. Andrzej Duda podkreślał konieczność wzmocnienia zdolności obrony i odstraszania przez NATO. Prezydent argumentował, że nasz kraj jest ważnym ogniwem w kontekście europejskiego bezpieczeństwa, stąd też konieczna jest decyzja o zwiększeniu obecności Sojuszu w Polsce i państwach bałtyckich.
Podczas debaty na uniwersytecie Andrzej Duda był również pytany o wpływ unijnej procedury kontroli praworządności na warszawski szczyt NATO. Odpowiadając na pytanie, prezydent stwierdził, że żadna „rozsądna władza” w kraju demokratycznym „nie pozwoli na to, aby ktoś odebrał jej władzę w sposób niedemokratyczny”.

Andrzej Duda tłumaczył, że wbrew jego apelowi sprzed zaprzysiężenia, by nie dokonywać zmian ustrojowych przed wyborami, ówczesna koalicja PO-PSL rozpoczęła spór o Trybunał.
Wieczorem para prezydencka spotkała się z duńską Polonią. Podczas uroczystości prezydent odznaczył sześć osób za zasługi w działalności polonijnej.

 
TS/(IAR)/Karol Darmoros/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520