12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Przekazał to w specjalnym oświadczeniu dla mediów. Zapowiedział przy tym, że opracuje własne projekty reform Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.
Zawarte w ustawie zmiany dawałyby prokuratorowi wyjątkowe w polskim porządku prawnym uprawnienia – tłumaczył decyzję Andrzej Duda. „Prokurator generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym” – powiedział prezydent. Dodał, że nie ma u nas tradycji, by prokurator generalny w jakikolwiek sposób mógł ingerować w prace i funkcjonowanie Sądu Najwyższego jako instytucji czy samych sędziów. „Zgadzam się ze wszystkimi tymi, którzy twierdzą, że tak być nie powinno i że nie wolno do tego dopuścić” – podkreślił prezydent.
Andrzej Duda zaznaczył, że w ostatnich dniach rozmawiał o ustawach z wieloma osobami, w tym z Zofią Romaszewską, opozycjonistką z czasów PRL. Ocenił, że to właśnie jej słowa – jak się wyraził – w niego uderzyły najbardziej. „Panie prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym prokurator generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać” – relacjonował słowa Zofii Romaszewskiej prezydent.
Prezydenckie ustawy dotyczące reform Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa mają zostać przygotowane przy pomocy ekspertów. Wyraził nadzieję, że uda się tego dokonać w ciągu 2 miesięcy. „Chcę dokonać poprawy tych ustaw w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej, tak aby polski wymiar sprawiedliwości i życie w tym zakresie w Polsce było naprawiane” – deklarował Andrzej Duda.
Szybkie ogłoszenie decyzji w sprawie wet prezydent tłumaczył wysokim niepokojem społecznym. W tym kontekście wspomniał o demonstracjach pod domami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa PO Grzegorza Schetyny. „Nie chcę, żeby ta sytuacja się pogłębiała, dlatego że to pogłębia podział w społeczeństwie” – mówił. Prezydent zaapelował przy tym o spokój, zarówno do rządzących, jak i opozycji. Przekonywał, że państwo, które jest targane wewnętrznymi niepokojami nie ma szansy rozwijać się w tak szybki sposób, w jaki by się rozwijało, gdyby było państwem spokojnym.
Z parlamentu do prezydenta trafiły trzy ustawy – o ustroju sądów powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym. Ustawa o ustroju sądów powszechnych, w sprawie której prezydent nie podjął jeszcze decyzji, wprowadza zasadę losowego przydzielania spraw sędziom. Taki tryb wyboru sędziego ma gwarantować, że sprawa nie zostanie przydzielona określonemu sędziemu umyślnie. Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa zmieniała sposób wyboru jej członków będących sędziami oraz sposób wyłaniania kandydatów do objęcia urzędu sędziego. Ustawa o Sądzie Najwyższym powoływała Izbę Dyscyplinarną i wygaszała kadencje sędziów SN.
Na 11:00 zapowiedziane było spotkanie prezydenta z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, a na 12.00 z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Oboje przybyli do Pałacu Prezydenckiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcz./vey/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520