13.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował odbudowę Pałacu Saskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurował odbudowę Pałacu Saskiego. Budynek został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jego jedyną widoczną pozostałością są arkady Grobu Nieznanego Żołnierza.

Andrzej Duda podpisał też deklarację o restytucji Pałacu Saskiego. Głosi ona, że prezydent obejmuje opieką plan odbudowy pałacu „jako trwałego pomnika niepodległości, symbolu ciągłości państwowej oraz przywiązania obywateli do rodzimej kultury i dziedzictwa”. Prezydent uważa spełnienie postulatu przywrócenia tej zburzonej podczas II wojny światowej budowli za „szczególny akt pamięci, który pozostanie dla potomnych trwałym śladem obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości” – głosi podpisana przez prezydenta deklaracja.
Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent powiedział, że odbudowa Pałacu Saskiego ma być symbolem powrotu Polski do ducha i idei szybkiego rozwoju, znanego z czasu II Rzeczpospolitej, którą, jak mówił Andrzej Duda, odbudowano z „zupełnego niebytu”. Jak mówił prezydent, odbudowany Pałac Saski ma być „widomym znakiem tej Polski, która wzrasta”. „Chciałbym, żeby był to budynek publiczny, który będzie mógł zobaczyć, także od wewnątrz, każdy z moich rodaków, i w którym będzie mógł załatwić różne swoje sprawy” – mówił Andrzej Duda. Zaznaczył przy tym, że chodzi też o to, by – tak jak my pozytywnie oceniamy wysiłek Polaków sprzed stu lat, tak Polacy za sto lat również mogli uznać, że nasze pokolenie dobrze przysłużyło się Polsce.
Historia Pałacu Saskiego sięga XVII wieku. Na początku XVIII wieku kupił go król August II Mocny i uczynił go jedną ze swoich rezydencji. Później budynek został zaniedbany. W czasach zaborów Pałac Saski był wykorzystywany do różnych celów: edukacyjnych i wojskowych. W II Rzeczpospolitej mieściła się w nim siedziba Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a w 1925 pod jego arkadami stworzono Grób Nieznanego Żołnierza. Gmach został wysadzony w powietrze przez Niemców pod koniec 1944 roku. Po wojnie pałac nie został odbudowany, ale temat jego odbudowy wielokrotnie wracał po przemianach ustrojowych, postulował ją m.in. Lech Kaczyński jako prezydent stolicy. W ostatnich latach o odbudowę Pałacu Saskiego starało się m.in. stowarzyszenie „Saski 2018”, a także potomkowie słynnych polskich kryptologów, którzy w okresie międzywojennym pracowali w Pałacu Saskim.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/md/Siekaj/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520