Prezydent Andrzej Duda na Konferencji Bezpieczeństwa

Prezydent Andrzej Duda na Konferencji Bezpieczeństwa

Prezydent Andrzej Duda wylatuje dzisiaj do Monachium. Weźmie tam udział w dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa. To jedno z najważniejszych na świecie spotkań poświęconych globalnemu bezpieczeństwu oraz polityce międzynarodowej.

Głównym tematem tegorocznego spotkania będą relacje ze Stanami Zjednoczonymi rządzonymi przez Donalda Trumpa, przyszłość Unii Europejskiej oraz działania Rosji.
Dzisiaj po południu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym przyszłości Unii Europejskiej. Prezydencki minister do spraw zagranicznych Krzysztof Szczerski podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że prócz Andrzeja Dudy w dyskusji wezmą udział m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i amerykański senator, republikanin John McCain. “Pan prezydent będzie podkreślał, że siła Zachodu tkwi w jego jedności, że sytuacja w której dochodzi do podziałów w Europie jak i w relacjach euroatlantyckich, zawsze będzie Zachód osłabiała. Ta jedność jest dzisiaj konieczna, a jej kwestionowanie jest strategicznym błędem po jednej i po drugiej stronie Atlantyku” – dodał Krzysztof Szczerski.
Prezydencki minister zapowiada, że Andrzej Duda będzie też mówił, iż Zachód musi rozumieć naturę zmian, jakie zachodzą. “Dzisiaj rzeczywiście społeczeństwa europejskie oraz amerykańskie dały wyraz temu, że chcą zmiany. I tej zmiany nie należy się bać, ale należy uczynić wszystko, by w sposób konstruktywny odpowiedzieć na potrzebę zmiany, jaką przedstawiają społeczeństwa europejskie czy zachodnie” – dodał Krzysztof Szczerski.
Po południu o przyszłości Unii Europejskiej będzie też w Monachium rozmawiał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Zarówno prezydent jak i szef polskiej dyplomacji mają w Monachium zaplanowane także spotkania bilateralne. Andrzej Duda będzie rozmawiał m.in. z prezydentami Ukrainy, Słowenii, Chorwacji i Bułgarii.
Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium zakończy się w niedzielę. Prezydent wróci do kraju w sobotę.

Wojciech Cegielski, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0