Prezes IPN: 11 listopada powinien napełniać nas dumą

Prezes IPN: 11 listopada powinien napełniać nas dumą

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że 11 listopada powinien napełniać nas dumą. Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które upamiętnienia odzyskanie, po 123 latach zaborów, przez Polskę wolności w 1918 roku. 

Prezes Szarek podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że właśnie dziś powinniśmy ze szczególnym szacunkiem wspominać pokolenie, które doprowadziło do odzyskania niepodległości. Trzeba pamiętać, że kilka pokoleń marzyło o wolnej Polsce. Wolność odzyskaliśmy – przypomina przez IPN – właśnie 11 listopada 1918 roku i to było najszczęśliwsze pokolenie, które choć zapłaciło za niepodległość ogromną cenę doczekało wolnej Polski.
Prezes IPN zwraca uwagę, że odradzająca się Rzeczypospolita stanęła przed ogromnymi wyzwaniami, jakimi były kilkuletnie zmagania o scalenie polskich ziem, które przez ponad 100 lat znajdowały się pod rządami trzech zaborców. Trzeba było wprowadzić jednolite prawo, system monetarny, system edukacji, scalić armię, system komunikacyjny, przemysł, a jednoczenie trzeba było walczyć o granice.
Oprócz wyzwań administracyjnych, odradzające się polskie państwo musiało walczyć o odzyskanie ziem, potrzebne było Powstanie Wielkopolskie i Powstania Śląskie, trzeba było walczyć z Ukraińcami o Lwów oraz stawić czoła nawale bolszewickiej.
11 listopada jako Święto Niepodległości jest datą symboliczną i umowną. Jest to dzień zakończenia I wojny światowej oraz przekazania przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwa i naczelnego dowództwa nad podległym jej Wojskiem Polskim. 11 listopada stał się Świętem Niepodległości na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937roku. Zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Ponownie przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0