1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Premiera filmu „Smoleńsk” już 9 września

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Film „Smoleńsk” ostatecznie trafi do kin 9 września. W rolach głównych widzowie zobaczą Lecha Łotockiego i Ewę Dałkowską. Reżyserem i współtwórcą scenariusza filmu jest Antoni Krauze, twórca dramatu historycznego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

 

Premiera filmu miała odbyć się 15 kwietnia, jednak – ostatecznie – film trafi do kin w pierwszej połowie września. Dystrybutor filmu zapowiada produkcję jako ujawnienie prawdy o „tragedii, która wstrząsnęła całą Polską”.

Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego gra w filmie Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej – Ewa Dałkowska. Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest Aldona Struzik. W obsadzie „Smoleńska” są też m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.

Produkcja ma być oparta na przedstawieniu dziennikarskiego śledztwa, jeden z żurnalistek amerykańskiej stacji komercyjnej:

– „10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido), dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy” – pisze w opisie filmu.

Jak tłumaczył w rozmowie dla TV Republika Antoni Krauze, przesunięcie daty premiery „Smoleńska” było spowodowane opóźnieniem autorów odpowiadających za efekty specjalne – reżyser nie mógł zobaczyć efektu ich końcowej pracy.

– Mówiąc wprost: zawinili ludzie, którzy robili efekty specjalne – poinformował reżyser.Film powstał. W zasadzie wszystko, poza efektami jest gotowe. Liczę, że jakoś wyjdziemy z tych kłopotów. Kłopotów nie zawinionych przeze mnie. Zostałem pozbawiony wpływu na tych ludzi – podkreślił na antenie stacji Republika Krauze tuż przed planowaną premierą w kwietniu.

Reżyser zaznaczył, że część niewykonanych jeszcze efektów specjalnych została przekazana do wykonania innej firmie, jednak ze względu na terminy, nie może wykonać wszystkich.

Antoni Krauze wspomniał wówczas o trudnościach przy produkcji, m.in. o kontrowersjach i sporze na scenie politycznej wokół pomysłu reżysera:

– Tyle było przeciwności podczas tworzenia tego filmu, że myślałem, że już nigdy nie powstanie.

W rozmowie dla stacji zaprzeczył też spekulacjom, jakoby premiera filmu miała być przesunięta z powodu nieprzychylnych recenzji brata tragicznie zmarłego prezydenta, Jarosława Kaczyńskiego. Podkreślił, że prezes PiS popiera powstanie filmu o katastrofie smoleńskiej.

Zdjęcia do filmu były realizowane w Polsce i USA. Odpowiada za nie Michał Pakulski, muzykę zaś skomponował Michał Lorenc.

Katastrofa polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Po katastrofie, 23 państwa ogłosiły żałobę narodową, a wyrazy ubolewania oraz kondolencje zostały przesłane przez wiele państw świata i organizacji międzynarodowych. Ofiary uczczono także minutą ciszy podczas rozgrywek sportowych.

W Polsce śledztwo prokuratorskie w sprawie katastrofy prowadziła prokuratura wojskowa, a w późniejszym okresie również prokuratury powszechne.

Eliza Stępień (AIP), Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520